Sąd: niższy standard hotelu nie uzasadnia brudu

Sąd: żadna kategoria hotelu nie przewiduje niesprawnych sprzętów, nieprzyjemnych zapachów oraz robactwa.

Publikacja: 24.01.2024 08:14

Sąd: niższy standard hotelu nie uzasadnia brudu

Foto: Adobe Stock

Brud, pleśń i odwołane atrakcje turystyczne – tak minął upragniony wyjazd na Dominikanę. Małżeństwo wykupiło imprezę z okazji 45. rocznicy ślubu, ale warunki okazały się dalekie od oczekiwanych.

Program obejmował zwiedzanie i wypoczynek. Podczas objazdu turyści mieli nocować w hotelach trzygwiazdkowych. Jednak w pokojach był brud, wilgoć i insekty. W pościeli nie dało się spać, bo była mokra. Sen uniemożliwiał też hałaśliwy sprzęt. Zaplanowana główna atrakcja – oglądanie wodospadu, została zmieniona na inną. Także wycieczka fakultatywna – rejs, zakończyła się przed czasem, bo łódź była niesprawna.

Otrzymali zagrzybiony pokój

Czarę goryczy dopełnił hotel, w którym małżeństwo miało wypoczywać podczas drugiej części imprezy. Otrzymali zagrzybiony pokój. Następnie przeniesiono ich do pomieszczenia obok urządzeń klimatyzacji dla całego hotelu. Obsługa pozostawiała wiele do życzenia, a z basenu z powodu brudu i śmieci nie można było skorzystać. Ponadto jedzenie było monotonne, a stan stołówki budził zastrzeżenia. W drodze powrotnej fotel w samolocie się nie rozkładał, choć para podróżowała w klasie premium.

Za wszystkie te nieudogodnienia turyści domagali się po 2 tys. zadośćuczynienia na rzecz każdego z nich i 10 780 zł tytułem odszkodowania za nienależycie wykonaną usługę. Wycieczka kosztowała ich prawie 20 tys. zł.

Co orzeł sąd

Sąd Rejonowy w Legnicy w większości uwzględnił ich roszczenia – w sumie zasądził 10 746,76 zł. Nie przyjął argumentów pozwanego, że standard hoteli odpowiadał ich kategorii, a za organizację wycieczki fakultatywnej biuro nie ponosi odpowiedzialności. Niezależnie od kategoryzacji lokalnej, na którą powołuje się biuro podróży, żaden standard obiektu nie przewiduje brudu, niesprawnych sprzętów, nieprzyjemnych zapachów oraz robactwa.

Podróżnemu przysługuje obniżka ceny za każdy okres, w trakcie którego stwierdzono niezgodność z umową, chyba że została ona spowodowana wyłącznym działaniem lub zaniechaniem podróżnego. Zgodnie zaś z art. 474 kodeksu cywilnego zakresem odpowiedzialności organizatora imprezy turystycznej objęte są działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonuje, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.

W rozpatrywanej sprawie to pilotka wycieczki, a więc przedstawiciel organizatora imprezy turystycznej zbierała opłatę za rejs i przekazała ją wykonawcom usługi. Nie ulega więc wątpliwości, że za każde jego działanie lub zaniechanie odpowiedzialność jak za własne ponosi organizator.

Sąd uwzględnił w całości roszczenie o zadośćuczynienie. Dotyczy ono dóbr niematerialnych – przyjemności, jaką turysta traci w związku z niewłaściwą realizacją umowy przez biuro podróży. Uzasadniając szkodę niematerialną, powodowie powinni byli dokładnie wskazać, na czym polegała ich krzywda i dlaczego uważali urlop za zmarnowany.

Sąd podzielił argumentację, że pomieszczenia hotelowe, konieczność zmiany pokojów, problemy z wyżywieniem oraz niedogodności przy rejsie, jak również brak zorganizowania głównej imprezy turystycznej niewątpliwie negatywnie wpłynęły na wypoczynek.

Sygnatura akt: I C 3266/19

Czytaj więcej

Sąd: za gorszy hotel na wakacjach należy się obniżka ceny
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność