Sejm zakończył w czwartek wieczorem prace nad ustawą wprowadzającą owe wakacje - teraz trafi na biurko prezydenta, a ma wejść w życie w lwiej części po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
Uchwalona ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, wprowadza m.in. wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich będą miały osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą mogły one występować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).
Czytaj więcej:
Wakacje kredytowe są podstawową regulacją tej ustawy, która umożliwi zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego, a więc realizację jednego z podstawowych celów ustawy.
Pod koniec prac parlamentarnych pojawiły się jednak wątpliwości sygnalizowane na łamach "Rzeczpospolitej", jakie umowy kredytu hipotecznego będą objęte tą regulacją. W część opinii wskazywano,że wakacjami objęte będą wyłącznie kredyty hipoteczne w rozumieniu ustawy z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. A więc bez kredytów hipotecznych, które zostały udzielone przed dniem wejścia w życie tamtej ustawy. Ale zaproponowana w Senacie poprawka, i przyjęta przez Sejm, przecina te wątpliwości na korzyść kredytobiorców i nie różnicuje sytuacji konsumenta w zależności od tego czy umowa została zawarta przed czy po 22 lipca 2017 r.