Czwartkowa relacja dostępna pod tym adresem
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Koniec środowej relacji
Na kolejne doniesienia, dotyczące walki Ukraińców o wolność i suwerenność, zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.
Premier Ukrainy: Nowy rok szkolny powinien rozpocząć się w trybie stacjonarnym
Rok szkolny powinien rozpocząć się 1 września w normalnym trybie stacjonarnym, o ile tylko jest to możliwe - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, który w środę odbył telekonferencję z władzami regionalnymi. - Bezpieczeństwo dzieci to najważniejsze zadanie w przygotowaniu placówek edukacyjnych do roku szkolnego. Wszystkie zalecenia zostały już opracowane. Schrony muszą mieć zapewnione ciepło, światło, wentylację, wodę i wszystko, co zapewni komfortowy pobyt podczas przedłużającego się alarmu lotniczego. Szkolenie dzieci i personelu w zakresie właściwego zachowania w sytuacji zagrożenia powinno stać się regularne – podkreślił Szmyhal.
Wśród innowacji, planowanych na nowy rok szkolny, jest obecność przycisku alarmowego (tzw. panic button) w szkołach do kontaktu z policją.
Kułeba po słowach Ławrowa: Rosjanie chcą krwi, a nie negocjacji
„Wyznania ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej w marzeniach o zagarnięciu większej ilości ukraińskich ziem dowodzą, że Rosja odrzuca dyplomację i koncentruje się na wojnie i terrorze. Rosjanie chcą krwi, a nie negocjacji. Wzywam wszystkich partnerów do zaostrzenia sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej i przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, w reakcji na słowa szefa rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Ławrow zapowiadał w środę, że „Geograficzne cele operacji specjalnej (jak w nowomowie najeźdźców mówi się o zaatakowaniu Ukrainy - red.) mogą się zmienić”.
W obwodzie sumskim Rosjanie wzięli na cel kościół i linię energetyczną
„Dziś w południe Rosjanie otworzyli ogień z artylerii lufowej w kierunku jednej z wiosek w społeczności Esmań. Jeden z pocisków trafił bezpośrednio w publiczną toaletę. Uszkodzony został także kościół i linie energetyczne” – napisał na Facebooku szef obwodowej administracji wojskowej w Sumach Dmytro Żywicki.
Johnson udzielił rad następcy: Nadal wspieraj Ukrainę
Przyszły premier Wielkiej Brytanii powinien utrzymywać bliskie stosunki z USA i nadal pomagać Ukrainie - powiedział odchodzący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w swoim pożegnalnym przemówieniu w parlamencie.
- Chcę wykorzystać ostatnie kilka sekund na udzielenie rady mojemu następcy, kimkolwiek on lub ona będzie. Po pierwsze, trzymaj się blisko Amerykanów, wstawiaj się za Ukraińcami, wolnością i demokracją na całym świecie - powiedział Johnson. Apelował też o „cięcie podatków i deregulację wszędzie tam, gdzie to możliwe, aby ten kraj był najlepszym miejscem do życia i inwestowania”.
Następcą Johnsona będzie były kanclerz skarbu Rishi Sunak lub obecna szefowa dyplomacji Liz Truss. Nowego przywódcę Partii Konserwatywnej i premiera poznamy 5 września.
Czytaj więcej
W rozgrywce o przewodzenie brytyjskiej Partii Konserwatywnej pozostało dwoje kandydatów: były kanclerz skarbu Rishi Sunak i szefowa dyplomacji Liz Truss.
Rada Miasta Odessy zawiesiła współpracę ze Światowym Klubem Odessy
Rada Miejska Odessy tymczasowo wstrzymała współpracę ze Światowym Klubem Odessy, ze względu na współpracę kierownictwa tej organizacji z Rosjanami - przekazał na Telegramie mer miasta Giennadij Truchanow.
„Z przykrością stwierdzam, że jesteśmy zmuszeni zawiesić współpracę ze Światowym Klubem Odessy. Szkoda, że stałym prezesem klubu jest nasz rodak Mychajło Żwanecki, którego nazwisko i praca wiele znaczą dla każdego mieszkańca Odessy, także dla mnie. Jednak w czasie wojny z rosyjskim okupantem Światowy Klub Odessy przyznał nagrodę za wygranie konkursu literackiego rosyjskim pisarzom” – napisał Truchanow. Według niego chodzi o konkurs o Międzynarodową Nagrodę Literacką Odessy im. Isaaka Babela. Rosyjscy pisarze zasiadali zarówno w jury, jak i wręczali dyplomy. Wśród nich są tacy, którzy „pozwolili sobie na wygłaszanie niejednoznacznych wypowiedzi przeciwko Ukrainie, a także współpracowali z rosyjskimi mediami, które otwarcie popierają działania Rosji”.
Światowy Klub Odessy to organizacja publiczna, która według założycieli powołana jest do zjednoczenia wszystkich tych, którzy niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, narodowości, przekonań i poglądów politycznych kochają Odessę.
Rosyjski czołg ostrzelał ukraińskie kombajny w obwodzie dniepropietrowskim
„Dzisiaj zdarzył się bezprecedensowy incydent: dwa z naszych kombajnów zbierały zboże w okolicy wsi Kosowe, podjechał czołg wroga i zaczął strzelać do tych kombajnów” - napisał na swoim kanale na Telegramie Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu. Poinformował, że mimo ostrzału rolnicy zdołali uciec, a ich maszyny zostały częściowo uszkodzone.
Dynamo Kijów walczyło w Polsce o Ligę Mistrzów
Bezbramkowym remisem zakończyło się starcie Dynama Kijów z Fenerbahçe Stambuł w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów. Mecz rozegrano na stadionie ŁKS-u w Łodzi. Rewanż w Turcji za tydzień.
Bramkarz reprezentacji Ukrainy będzie grał w Rosji
Jewhen Iwaniak, wieloletni reprezentant Ukrainy w futsalu (występował w kadrze przez 16 lat, od 2005 do 2020 roku) w przyszłym sezonie będzie występował w zespole Torpedo Niżny Nowogród - poinformował rosyjski klub w mediach społecznościowych. „Cieszę się, że mogę wrócić do naszego zespołu i ponownie stać się częścią Torpedo, gdzie stworzono wszystkie warunki, abym robił to, co kochał i osiągał sportowe wyżyny!” - zacytowano wypowiedź ukraińskiego bramkarza, który w swoim kraju został ostro skrytykowany.
39-letni Iwaniak, sześciokrotny mistrz Ukrainy, gra w Niżnym Nowogrodzie od 2020 roku. Podpisał wówczas trzyletni kontrakt. Po wybuchu wojny tylko na chwilę wyjechał z Rosji.
Litwa przekaże Ukrainie transportery opancerzone i amunicję
Litwa wkrótce wyśle na Ukrainę kolejną partię pomocy wojskowej, która obejmie transportery opancerzone i amunicję - zapowiedział na Twitterze Arvydas Anušauskas, minister obrony narodowej Litwy. Transportery, które obiecał, to amerykańskie M113 i M577.
Mercosur nie chce przemówienia Zełenskiego
Południowoamerykańska organizacja gospodarcza nie zgodziła się na to, by prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie na szczycie w Paragwaju - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paragwaju Raul Cano. - Ukraina została już poinformowana, że nie ma warunków do dialogu Mercosuru z Zełenskim - stwierdził polityk, dodając, że „nie osiągnięto w tej sprawie konsensusu”.
Dostawy gazu przez Nord Stream wyniosą 30 proc. przepustowości
Dostawy gazu z Rosji przez Nord Stream w czwartek 21 lipca wyniosą 30 proc. przepustowości gazociągu – powiedział szef krajowego regulatora energetycznego Bundesnetzagentur (BnetzA, Federalna Agencja Sieci – red.) Klaus Müller.
Nord Stream, główna trasa gazowa Gazpromu do Europy, został zamknięty z powodu konserwacji, która ma zakończyć się 21 lipca.
Rosjanie zaangażowali do propagandy Dziadka Mroza
Rosyjski Dziadek Mróz z Wielkiego Ustiuga przyjechał do miasta Wołogda, aby spotkać się z dziećmi z Ałczewska, miasta od 2014 roku znajdującego się pod kontrolą Ługańskiej Republiki Ludowej - donoszą rosyjskie agencje.
Obwód wołgodzki sprawuje „mecenat” nad Ałczewskiem. Umowa o współpracy w tej sprawie, podpisana 21 czerwca, zakłada m.in. „pomoc specjalistów z obwodu wołogodzkiego” w odbudowie dróg, remontach przedszkoli i infrastruktury do przesyłu energii.
Austin: Ponad 30 krajów udzieliło Ukrainie wsparcia militarnego i będzie to robić nadal
Ponad 30 państw dostarcza Ukrainie broń i sprzęt, pojawiają się także nowe inicjatywy - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Rammstein-4. Podkreślił, że wspólne wysiłki doprowadziły już do zmiany sytuacji bojowej i będą kontynuowane w przyszłości. Austin przypomniał, że od pierwszego spotkania w Brukseli same Stany Zjednoczone przeznaczyły na pomoc Ukrainie ponad 2,6 mld dolarów, w tym przekazały m.in. 12 systemów HIMARS, które „znacząco zwiększyły” siłę ognia Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Będziemy nadal zapewniać historyczny poziom wsparcia, aby Ukraina mogła się bronić – zapowiedział Austin.
Jak wrócić z wojny? Ojciec rosyjskiego żołnierza radził synowi, by złamał rękę
- Owijasz rękę ręcznikiem lub szmatą, moczysz, idziesz do rogu i uderzasz ręką w kant (ściany - red.). I to nie boli tak bardzo, a kość pęka – miał się podzielić życiową mądrością ojciec żołnierza, w przechwyconej przez SBU rozmowie.
Czytaj więcej
Rodzice rosyjskich najeźdźców radzą swoim synom, aby łamali ręce i nogi, co pozwoli im na powrót z wojny z Ukrainą do domów na leczenie - informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, prezentując nagranie przechwyconej rozmowy.
Kolekcja ukraińskiej sztuki współczesnej odnaleziona. Niebawem ruszy w tournée po Europie
Kilkadziesiąt prac cenionych artystów ukraińskich po wybuchu wojny utknęło w Danii. Nie mogły zostać bezpiecznie odesłane do Ukrainy, a ich los pozostawał niepewny. Teraz już wiadomo: dzieła przejściowo „adoptuje” Europa, a do Ukrainy zapewne wrócą po zakończeniu wojny. Na razie wystawa rozpoczęła objazd miast europejskich.
Czytaj więcej
Jedna z największych w ostatnich latach europejskich wystaw prac ukraińskich artystów nie mogła zostać bezpiecznie zwrócona Ukrainie, dlatego dzieła utknęły w Danii. WIadomo już, że prace przeczekają wojnę w Europie, a potem wrócą do Ukrainy.
Pierwsza dama Ukrainy: Dla Rosji to są igrzyska śmierci
- Jesteśmy szczerze wdzięczni, że Stany Zjednoczone wspierają nas w walce o nasze wspólne wartości – ludzkie życie i niezależność. Bardzo nam pomagacie. Podczas gdy Rosja zabija, Ameryka ratuje - mówiła Ołena Zełenska w Kongresie.
Czytaj więcej
- Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń - zaapelowała do amerykańskich kongresmenów Ołena Zełenska, ukraińska pierwsza dama.
Rosyjski szpieg schwytany w Biłohoriwce
Podczas operacji w miejscowości Biłohoriwka (obwód ługański) bojownicy jednostki specjalnej „Kraken” schwytali rosyjskiego szpiega - podaje Ukrinform. „Rozmawialiśmy z nim, wyszło całkiem ciekawie. Oczywiście zamiast prawdy Wańka zaczął opowiadać przygotowaną legendę” - napisała jednostka w mediach społecznościowych, prezentując wideo z materiałem, zebranym z telefonu zatrzymanego.
Rosji nie udało się sprzedać skradzionego ukraińskiego zboża w Libii, statki rozładowano w Syrii
Rosyjscy najeźdźcy nadal kradną ukraińskie zboże na tymczasowo okupowanych terytoriach - informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
W środowym komunikacie ukraiński wywiad zwraca uwagę, że 13 lipca do portu w Bejrucie w Libanie miały wypłynąć rosyjskie statki „Matros Koshka” i „Matros Pozhynych” ze skradzionymi ukraińskimi produktami rolnymi. Operatorem statków jest rosyjska firma „Crane Marine Contractor LLC” z Astrachania. „Jednak władze libańskie zakazały ich rozładunku. W związku z tym statki zostały przekierowane do Syrii, do portów Latakia i Tartus. Planowany jest transport ciężarówkami ukraińskiego zboża z terytorium Syrii do innych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej” – czytamy w komunikacie.
Niemcy szykują się na srogą zimę
Większość naszych zachodnich sąsiadów jest gotowych na oszczędzanie energii.
Czytaj więcej
Według badań dwie trzecie Niemców jest chętnych do ograniczenia ogrzewania zimą. W zamian są gotowi sięgnąć po ciepłe swetry i koce.
Putin odkrył „tajemnicę” opóźnionej turbiny Nord Stream
Prezydent Rosji jest przekonany, że Kanada celowo opóźniła remont.
Czytaj więcej
Według rosyjskiego reżimu Kanada chce wejść na unijny rynek ropy i gazu ze swoimi surowcami, dlatego opóźniała oddanie wyremontowanej turbiny gazociągu północnego. Nord Stream ma znów ruszyć jutro.
Rosjanie donoszą o rannych w Enerhodarze
- Jedenastu pracowników elektrowni jądrowej w Zaporożu zostało rannych w poniedziałek podczas ataku ukraińskich dronów - powiedział RIA Novosti rzecznik okupacyjnej administracji Enerhodaru. Czterech poszkodowanych ma być w ciężkim stanie.
Wcześniej media informowały, że Rosjanie na terenie elektrowni jądrowej zainstalowali wyrzutnie rakietowe, z których ostrzeliwują Nikopol.1,59 proc.)
Szefowie dyplomacji Austrii i Czech z wizytą w Irpieniu
Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Austrii - Jan Lipavský i Alexander Shallenberg - w ramach swojej wizyty roboczej na Ukrainie odwiedzili Irpień.
„To dla nas szczególny zaszczyt witać takich gości, ponieważ Irpień już otrzymuje namacalne wsparcie z Austrii i Czech. Tysiące mieszkańców znalazło w tych krajach bezpieczne schronienie. Ponadto Austria zaczęła już udzielać nam pomocy w ramach programu odbudowy miasta – powiedział mer Irpienia Ołeksandr Markushyn.
Erdogan ponawia groźbę zablokowania Szwecji i Finlandii
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powtórzył groźbę zablokowania kandydatur Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO, jeśli oba kraje nie dotrzymają obietnic złożonych Ankarze.
Rozmawiając z dziennikarzami podczas lotu z Teheranu, Erdogan powiedział, że prawie wszystkie kraje nordyckie, w tym Norwegia, stały się „gniazdami terroru”.
Zachodni wierzyciele Ukrainy zawieszą obsługę zadłużenia
Zachodni wierzyciele Ukrainy zapowiedzieli zawieszenie obsługi zadłużenia Kijowa od 1 sierpnia do końca 2023 r. i potencjalnie na kolejny rok.
Grupa, w skład której wchodzą Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, wezwała również obligatariuszy do wyrażenia zgody na wniosek Ukrainy o dwuletnie opóźnienie w spłacie zadłużenia.
Czytaj więcej
Zachodnie rządy, które są wierzycielami Ukrainy wezwały w środę obligatariuszy do zaakceptowania wniosku Kijowa o dwuletnie opóźnienie w spłacie długów i zapowiedziały zawieszenie spłat należnych im obligacji – informuje Reuters.
Pentagon zapowiada wysłanie kolejnych systemów HIMARS
Czytaj więcej
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę cztery dodatkowe systemy rakietowe HIMARS.
UE zaleca ograniczenie zużycia gazu. Może ogłosić stan alarmowy
Bruksela proponuje państwom członkowskim ograniczenie zużycia gazu o 15 proc. To przygotowanie na zimę bez rosyjskiego gazu. Nowe rozporządzenie umożliwiłoby Komisji ogłoszenie „unijnego alertu” w sprawie bezpieczeństwa dostaw, nakładając na wszystkie państwa członkowskie obowiązkowe ograniczenie zapotrzebowania na gaz.
Czytaj więcej
Bruksela proponuje państwom członkowskim ograniczenie zużycia gazu o 15 proc. To przygotowanie na zimę bez rosyjskiego gazu.
Gubernator: Mikołajów zostanie czasowo zamknięty w celu aresztowania rosyjskich kolaborantów.
Gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział, że lokalne władze analizują obecnie dane o rzekomej działalności kolaborantów i zdrajców i miasto zostanie zamknięte na jeden lub dwa dni w celu przeprowadzenia aresztowań.
Czytaj więcej
Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego zapowiedział, że w najbliższym czasie Mikołajów zostanie zamknięty, by służby mogły w tym czasie zatrzymać kolaborantów i zdrajców.
W Niemczech pojawił się pomysł "zamrożenia wojny na Ukrainie"
Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) zaproponował, aby wobec rosnących kosztów energii „zamrozić” wojnę ukraińsko-rosyjską.
Czytaj więcej
Były ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk ostro skrytykował premiera Saksonii. Michael Kretschmer wezwał wcześniej do „zamrożenia wojny w Ukrainie”.
Ławrow zapowiada, że Rosjanie nie ograniczą się już tylko do Donbasu
Szef MSZ dodał, że cele Rosji rozszerzą się jeszcze bardziej, jeśli Zachód dostarczy Kijowowi broń dalekiego zasięgu.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że geograficzne cele "specjalnej operacji wojskowej" Moskwy na Ukrainie nie są już ograniczone do wschodniego regionu Donbasu, ale obejmują szereg innych terytoriów.
Ławrow: Zachód nie pozwoli Ukrainie znaleźć dyplomatycznego wyjścia z obecnej sytuacji
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uważa, że obecnie nie ma sensu negocjować z Ukrainą.
Rosja nakłada surową karę na Fundację Wikimedia
Rosyjskie władze chcą grzywny od światowej encyklopedii online za rzekome fałszowanie obrazu wojny w Ukrainie. Wcześniej ukarane za podobne zarzuty zostało Google.
Czytaj więcej
Władze chcą grzywny od światowej encyklopedii online za rzekome fałszowanie obrazu wojny w Ukrainie. Wcześniej ukarane za podobne zarzuty zostało Google.
"Washington Post": Dostawy HIMARS-ów priorytetem Zachodu
Czytaj więcej
Kraje NATO zamierzają w najbliższych miesiącach zintensyfikować dostawy wielokrotnych wyrzutni rakietowych HIMARS na Ukrainę - informuje "Washington Post"
Ukraina atakuje most na południu kraju
Ta ważna dla Rosjan przeprawa w pobliżu Chersonia miała zostać poważnie uszkodzona.
Czytaj więcej
Współpracujące z Rosją władze w obwodzie chersońskim poinformowały, że w wyniku ukraińskiego ostrzału poważnie został uszkodzony Most Antonowski
Nowa szefowa MSZ Belgii w ubiegłym roku była na Krymie
W wywiadzie po powrocie do kraju powiedziała, że "wróciła z Rosji".
Czytaj więcej
Powołana w lipcu na urząd ministra spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib w lipcu ubiegłego roku, jeszcze jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna, odwiedziła okupowany przez Rosjan Krym.
Finlandia nie chce rosyjskiej elektrowni jądrowej. Rosja pozywa Finów
Międzynarodowy arbitraż rozpatrzy rozwiązanie przez stronę fińską umowy na budowę przez rosyjski Rosatom elektrowni jądrowej w Finlandii. Według rosyjskiego reżimu sprawa jest „rażąca”. Rosjanie mieli już zainwestować w projekt 1,7 mld euro.
Czytaj więcej
Międzynarodowy arbitraż rozpatrzy rozwiązanie przez stronę fińską umowy na budowę przez rosyjski Rosatom elektrowni jądrowej w Finlandii. Według rosyjskiego reżimu sprawa jest „rażąca”. Rosjanie mieli już zainwestować w projekt 1,7 mld euro.
Mężczyźni mają zakaz opuszczania Ukrainy, ale są wyjątki
Zakaz opuszczania kraju nie dotyczy samotnych ojców, osób posiadających troje lub więcej dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Z zakazu zwolnieni są również studenci zagranicznych uczelni, kierowcy transportów pomocy humanitarnej, a także osoby posiadające stały pobyt za granicą.
Czytaj więcej
Od początku wojny mężczyźni z Ukrainy mają zakaz opuszczania kraju, z nielicznymi wyjątkami. Czasem są one wykorzystywane do wyjazdu za granicę, lecz nie zawsze zgodnie z prawem.
Rosjanie zaatakowali Charków. Zginęły trzy osoby
Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Synehubow informuje o porannym ataku na Charków.
Wśród ofiar jest 13-letni chłopiec, kobieta i mężczyzna. 72-letnia kobieta została ranna.
Sztab Generalny: Rosja straciła około 38 750 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła także 1700 czołgów, 3905 opancerzonych wozów bojowych, 856 sztuk artylerii, 250 systemów rakietowych, 167 systemów ziemia-powietrze, 188 helikopterów, 113 samolotów, 703 drony i 15 łodzi.
Syria zrywa stosunki dyplomatyczne w Ukrainą
Decyzja władz w Damaszku to reakcja na decyzję ukraińskiego rządu, który zerwał stosunki w czerwcu.
Wcześniej Syria stała się pierwszym państwem po Rosji, które uznało Doniecką i Ługańską Republikę Ludową za niepodległe.
Putin planuje kolejne wizyty zagraniczne
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Władimir Putin jesienią zamierza odbyć kilka wizyty zagranicznych. Mają być prowadzone przygotowania.
Pieskow nie poinformował konkretnie, jakie będę cele podróży.
Wywiad Wielkiej Brytanii: Na południu kluczowy dla Rosjan jest Most Antonowski
Czytaj więcej
Brytyjski wywiad wojskowy poinformował, że prowadzona przez Rosjan ofensywa w Donbasie przynosi minimalne zyski, ponieważ siły ukraińskie utrzymują swoje pozycje.
Siły rosyjskie dokonują uderzeń rakietowych na obwód odeski
Serhij Bratczuk, rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego, powiedział, że nie odnotowano żadnych ofiar. Doszło do pożaru na terenie jednego z magazynów, ale ogień został opanowany. Inny pocisk został przechwycony przez obronę powietrzną Ukrainy.
Węgrzy pozwolą na transport broni na Ukrainę przez swoje terytorium
Jednocześnie władze w Budapeszcie nadal nie zamierzają wspierać militarnie ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Węgierski wiceminister spraw zagranicznych Levente Magyar powiedział podczas wtorkowej wizyty we Lwowie, że Budapeszt jest gotów przepuścić przez swoje terytorium wszelką pomoc udzielaną Ukrainie przez inne kraje - w tym pomoc wojskową.
Państwowe Służby Ratownicze rozbroiły we wtorek 713 materiałów wybuchowych
Służby przekazały, że zneutralizowano materiały wybuchowe na obszarze 440 hektarów.
Siły rosyjskie porwały około 400 osób w obwodzie zaporoskim
Gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch powiedział, że około 400 cywilów, pracowników zaporoskiej elektrowni atomowej i urzędników administracji lokalnej jest obecnie przetrzymywanych jako zakładnicy przez siły rosyjskie.
Eksperci wskazują na problemy w dostarczaniu zachodniej broni na front
Czytaj więcej
Ukraińskie siły zbrojne mają trudności z przekazywaniem zachodniej broni na front, ponieważ sprzęt wymaga użycia innej amunicji i brakuje części zamiennych - informuje "Wall Street Journal"
Rosyjskie wojska ostrzelały dzielnicę mieszkalną w Nikopolu
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko poinformował, że siły rosyjskie ostrzelały Nikopol, zabijając dwie osoby
Dziewięć osób zostało rannych, w tym czworo dzieci, z których najmłodsze miało zaledwie trzy lata. Zniszczeniu uległy trzy domy, dziesięć innych zostało uszkodzonych.
Zemsta Erdogana. Kazał czekać Putinowi
Czytaj więcej
Władimir Putin stał samotnie oczekując na przyjście prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, gdy wokół słychać było aparaty fotoreporterów. Rosyjski prezydent zazwyczaj w ten sam sposób traktował innych światowych przywódców.
Putin zarzuca Ukrainie, że nie wywiązała się z wstępnych ustaleń pokojowych
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa nie widzi żadnej chęci ze strony Ukrainy do wypełnienia warunków tego, co określił jako wstępne porozumienie pokojowe uzgodnione w marcu.
Wenediktowa twierdzi, że w prokuraturze nie ma kolaborantów
Była prokurator generalna Iryna Wenediktowa w wywiadzie dla CNN powiedziała, że na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę nie może być kolaborantów, ponieważ definicja kolaboranta to ktoś, kto przebywa na terenach okupowanych. Wenediktowa została odwołana 19 lipca. Prezydent Wołodymyr Zełenski przypisał jej zwolnienie temu, że nie udało jej się rozprawić z funkcjonariuszami organów ścigania, którzy współpracują z Rosją.
Rosyjski samolot zestrzelony w obwodzie chersońskim
Samolot został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą Ukrainy w pobliżu miejscowości Nowa Kachowka - poinformowały ukraińskie siły powietrzne.
Gang Nocnych Wilków na liście objętych sankcjami UE
Czytaj więcej
Aleksander Załdastanow i założony przez niego gang motocyklowy Nocne Wilki znajdą się w gronie objętym sankcjami Unii Europejskiej w opracowywanym właśnie pakiecie nowych restrykcji.
Podsumowanie wtorkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.