06:11
11.07.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można przeczytać tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 138
00:05
11.07.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:48
10.07.2022

Atak na Czasiw Jar. Zełenski: Sprawcy zostaną ukarani

- Pod gruzami są dziesiątki ludzi. Sześć osób zostało uratowanych. Na liście zabitych jest 15 nazwisk i - niestety - nie jest to liczba ostateczna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do skutków ataku rakietowego na Czasiw Jar.

Czytaj więcej

Atak na blok w mieście Czasiw Jar. Zełenski: Sprawcy zabijają świadomie, poniosą karę
23:30
10.07.2022

Zełenski: Przerwa operacyjna? Nie, 34 naloty

- W minionym tygodniu dużo mówiło się o rzekomej "przerwie operacyjnej" w działaniach okupantów w Donbasie i innych częściach Ukrainy. 34 naloty rosyjskiego lotnictwa w ciągu ostatniego dnia to odpowiedź dla wszystkich, którzy wymyślili tę "przerwę" - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski dodał, że armia ukraińska utrzymuje pozycje i odpiera ataki na różnych kierunkach. - Ale oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, aby rosyjskie straty stały się takie, żeby naprawdę była przerwa - przerwa nie przed nową ofensywą okupantów, ale przed ich ucieczką - dodał.

23:08
10.07.2022

Kamiński o "owocnych" rozmowach z szefem MSW Ukrainy

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podziękował swemu ukraińskiemu odpowiednikowi, Denysowi Monastyrskiemu, za "owocne rozmowy w Warszawie". Z wpisu szefa MSWiA w mediach społecznościowych wynika, że ministrowie rozmawiali o pomocy Ukrainie i ukraińskim uchodźcom oraz sprawie bezpieczeństwa granic.

22:51
10.07.2022

Ukraina dziękuje USA za HIMARS-y

Ukraiński Sztab Generalny w wiadomości opublikowanej w mediach społecznościowych wyraził wdzięczność za wsparcie i pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych, wspominając w tym kontekście o deklaracji Departamentu Obrony USA w sprawie dostarczenia Ukrainie czterech kolejnych zestawów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS).

22:26
10.07.2022

Kontrofensywa Ukrainy w obwodzie chersońskim? Wicepremier wzywa do ewakuacji

- Jest jasne, że będą walki, będzie ostrzał artyleryjski (...) i dlatego wzywamy (ludzi - red.) do pilnej ewakuacji - powiedziała na antenie państwowej telewizji wicepremier Ukrainy.

Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy wzywa mieszkańców Chersonia do ewakuacji przed kontrofensywą
21:56
10.07.2022

Haidai: Obwód ługański nadal się trzyma

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai podał, że w miejscowości Biłohoriwka trwają walki, a wojska rosyjskie nie mogą posunąć się naprzód. Według Haidaia, dzięki umiejętnościom ukraińskiego wojska oraz sukcesom artylerii w niszczeniu składów amunicji wroga "Ługańszczyzna nadal się trzyma". Gubernator przekazał, że zmniejszyła się liczba ataków i ostrzałów.

21:35
10.07.2022

Założyciel stacji Hromadske Radio w rękach Rosjan

Obrońca praw człowieka, dziennikarz i współzałożyciel stacji radiowej Hromadske Radio, Maksym Butkewycz, który po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę porzucił dotychczasową działalność i wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, dostał się do niewoli - podało Hromadske Radio. Według tego źródła, został pojmany przez siły rosyjskie w obwodzie ługańskim.

21:07
10.07.2022

Ukraińskie koleje wznowiły ruch w kierunku Lwowa

Państwowe przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznycia poinformowało, że ruch pociągów w kierunku Lwowa został wznowiony, a opóźnienie sięga 5 godzin. Wcześniej informowano, że część pociągów jadących do Lwowa ma opóźnienia "z przyczyn technicznych".

20:42
10.07.2022

Minister obrony Ukrainy: Pilnie potrzebujemy broni

W rozmowie z "The Wall Street Journal" szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow ocenił, że Ukraina zdała egzamin z użycia otrzymanej od USA broni precyzyjnej, ale pilnie potrzebuje zwiększenia dostaw. - Potrzebujemy więcej (broni - red.). Potrzebujemy tego pilnie - oświadczył. Reznikow przyznał też, że Ukraina ponosi na wojnie znaczne straty, w związku z czym musi uzupełnić swoje jednostki i zaplanować nową strategię operacyjną.

20:16
10.07.2022

Kyryłenko: Dwie osoby zginęły w Siewiersku

Szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko zamieścił w mediach społecznościowych informacje dotyczące sytuacji operacyjnej w regionie. Przekazał, że "najgoręcej" jest obecnie w rejonie bachmuckim obwodu. Przekazał, że miejscowości Nowy Jork (Nju Jork) w wyniku ataku rakietowego uszkodzony został sklep i dom, nikt nie został ranny. Kyryłenko podał, że w Siewiersku na skutek ostrzału w niedzielę zginęły dwie osoby.

19:53
10.07.2022

Ambasador USA poruszona słowami mieszkańców podkijowskiej miejscowości

Ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Bridget Brink odwiedziła osiedle typu miejskiego Makarów w obwodzie kijowskim. W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczyła, że jest głęboko poruszona opowieściami, które usłyszała od mieszkańców tego regionu, dotyczącymi pierwszej fazy inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Ambasador dodała, że jej wizyta ma związek z pomocą humanitarną, przekazywaną przez USA Ukrainie.

19:30
10.07.2022

Doniesienia o ostrzale w obwodzie dniepropetrowskim

Przewodniczący Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej Mykoła Łukaszuk podał w mediach społecznościowych informację o rosyjskim ostrzale, do którego doszło w niedzielę w rejonach krzyworoskim i synelnykiwskim obwodu. Według tego źródła, nie było strat w ludziach. W pozostałych rejonach obwodu dzień upłynął spokojnie - dodał Łukaszuk.

18:55
10.07.2022

Sztab Generalny Ukrainy o sytuacji na froncie

W codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na wojnie Rosji z Ukrainą ukraiński Sztab Generalny poinformował, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał artyleryjski miejscowości na kierunku siewierskim (obwód doniecki). Ostrzał odnotowano także w obwodach sumskim, czernihowskim i charkowskim. Jak podał SG Ukrainy, wojska rosyjskie ostrzelały Charków oraz miejscowości położone na północ, wschód i południe od tego miasta.

18:32
10.07.2022

Armia dronów. Fiodorow: Pierwszy bezzałogowiec dotarł

W ramach projektu "Armia dronów" Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały pierwszego drona ze Stanów Zjednoczonych - podał wicepremier i minister ds. cyfryzacji Ukrainy Mychajło Fiodorow. Wcześniej polityk informował, że w ciągu tygodnia w ramach zbiórki na realizację projektu, zakładającego zakup bezzałogowych rozpoznawczych statków powietrznych zebrano ponad 400 milionów hrywien (ok. 64 mln zł). Drony mają być wykorzystywane do przeprowadzania zwiadu na linii frontu.

17:58
10.07.2022

Rosyjska baza w Chersoniu zaatakowana przez siły ukraińskie

Według doniesień, ukraińskie pociski uderzyły w rosyjską bazę w okupowanym Chersoniu.

Czytaj więcej

Wojska ukraińskie zaatakowały rosyjską bazę w Chersoniu. "Wszystko tam dymi"
17:31
10.07.2022

ONZ: Przemoc seksualna podczas wojny - wierzchołek góry lodowej

Od początku wojny na Ukrainie odnotowano 124 przypadki przemocy seksualnej. Dostępne dane to tylko wierzchołek góry lodowej i nie odzwierciedlają skali przemocy seksualnej w czasie wojny - stwierdziła Pramila Paten, specjalna przedstawicielka ONZ ds. przemocy seksualnej w czasie konfliktów, w opublikowanym w języku rosyjskim w portalu ONZ raporcie zatytułowanym "Ukraina: dlaczego tak trudno zbadać fakty dotyczące przemocy seksualnej w czasie wojny".

17:08
10.07.2022

Rosyjscy oligarchowie już nie cumują w Europie

Na Lazurowym wybrzeżu nie ma już Rosjan, którzy zazwyczaj czarterowali megajachty. Według danych amerykańskich w ciągu pierwszych 100 dni od rosyjskiej inwazji na Ukrainę zarekwirowane zostały dobra luksusowe Rosjan o wartość przynajmniej 30 mld dolarów.

Czytaj więcej

Francuska Riwiera bez rosyjskich jachtów. Popłynęły na południe
16:58
10.07.2022

Czasiw Jar. Pod gruzami może być ponad 20 osób

Trwa akcja ratunkowa po tym, jak rosyjskie pociski uderzyły w pięciopiętrowy budynek mieszkalny w miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Do godz. 16:00 czasu lokalnego spod gruzów wydobyto ciała 15 ofiar, uratowano 5 osób. "Być może pod gruzami znajdują się jeszcze 24 osoby, w tym 9-latek" - podał gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

16:34
10.07.2022

Wiłkuł: Zakład przemysłowy zniszczony pociskami Kalibr

Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł podał, że podczas przeprowadzonego w nocy ataku trzy pociski Kalibr uderzyły w przedsiębiorstwo przemysłowe w miejscowości Raduszne w rejonie Krzywego Rogu. Według tego źródła, zakłady zostały "całowicie zniszczone".

16:04
10.07.2022

W Kijowie pogrzeb instruktora Legionu Międzynarodowego

W stolicy Ukrainy odbył się pogrzeb Jewhena Ołefirenki, dowódcy plutonu i instruktora Legionu Międzynarodowego - podało Radio Swoboda. Według tego źródła, 33-letni Ołefirenko (pseudonim "Elvis"), który brał udział w walkach w regionie Lisiczańska, zginął 7 lipca w ostrzale artyleryjskim.

15:33
10.07.2022

Andriuszczenko: Rosjanie wznowili ekshumacje w Mariupolu

"Okupanci wznowili ekshumację na dziedzińcach wieżowców. Pierwszą - w rejonie alei Swobody" - podał w mediach społecznościowych Petro Andriuszczenko, doradca mera zajętego przez siły rosyjskie miasta Mariupol (obwód doniecki).

15:11
10.07.2022

Arestowycz: 11 ataków za pomocą HIMARS-ów

Ołeksij Arestowycz napisał też w mediach społecznościowych, że w niedzielę siły ukraińskie przeprowadziły 11 uderzeń na rosyjskie cele wojskowe za pomocą systemów rakietowych HIMARS. Według tego źródła, zaatakowano magazyny amunicji oraz paliw i smarów m.in. w Mariupolu i Ałczewśku.

15:03
10.07.2022

Arestowycz donosi o wysokich stratach Rosjan w Nowej Kachowce

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz podał w mediach społecznościowych, że w wyniku przeprowadzonego w sobotę uderzenia sił ukraińskich na wojska rosyjskie w mieście Nowa Kachowka (okupowany przez Rosjan obwód chersoński) "według wstępnych danych" zginęło ponad 100 osób, a ok. 200 zostało rannych. Według Arestowycza, zniszczone w ataku zostały też magazyny z rakietami obrony powietrznej.

14:31
10.07.2022

Wołodin: Putin zapobiegł katastrofie humanitarnej

Zdaniem przewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej, rozwiązanie "obecnej sytuacji środkami pokojowymi" nie jest na rękę Zachodowi. 

Czytaj więcej

Wołodin: Putin swoją decyzją zapobiegł wielkiej wojnie
14:00
10.07.2022

Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na Czasiw Jar wzrosła do 15

Jak podała Państwowa Służba Ratownicza, co najmniej pięć innych osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na pięciopiętrowy budynek mieszkalny.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko informował wcześniej, że pod gruzami budynku były co najmniej 34 osoby.

13:19
10.07.2022

Kanada rozszerza sankcje w sektorze naftowo-gazowym i chemicznym

Ograniczenia zabronią kanadyjskim firmom „wnoszenia wkładu w produkcję towarów” w tych branżach. Od 2014 roku kiedy Rosja zajęła ukraiński Krym, Kanada nałożyła sankcje na 1600 Rosjan i rosyjskich firm.

Czytaj więcej

Kanada nie odpuszcza Rosji, nowe sankcje
12:32
10.07.2022

Były szef F1 przeprasza za obronę Putina i krytykowanie Zełenskiego

Bernie Ecclestone deklarował, że "przyjąłby kulkę" za prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

Były szef F1 mówił, że "przyjąłby kulkę" za Putina. Przeprasza
12:21
10.07.2022

Greckie plaże bez turystów z Rosji, ale dopisali Europejczycy

Turystyka ma w tym kraju 20-procentowy wkład do PKB i daje zatrudnienie przynajmniej dla jednej czwartej siły roboczej. Okazało się, że Europejczycy chcą odpocząć po pandemii, a po inwazji szukają miejsc, gdzie nie spotkają wielu Rosjan. Przychody z turystyki nie są zagrożone.

Czytaj więcej

Grecka turystyka kwitnie. Rosyjscy turyści niepotrzebni
11:57
10.07.2022

Sztab Generalny: Rosja straciła 37.300 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował ogłosił, że Rosja straciła także 1 641 czołgów, 3 823 opancerzone wozy bojowe, 834 systemy artyleryjskie, 247 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, 108 systemów obrony powietrznej, 188 śmigłowców, 217 samolotów, 676 dronów i 15 łodzi.

11:56
10.07.2022

Trzy osoby ranne w atakach w obwodzie mikołajowskim

Gubernator obwodu Witalij Kim poinformował, że Rosjanie ostrzelali kilka dzielnic. Ranne zostały trzy osoby.

11:23
10.07.2022

Welt am Sonntag: Relacje polsko-niemieckie pogarszają się od wielu lat, a winę za to ponoszą obie strony

Czytaj więcej

Welt am Sonntag: Polska wściekła na niemieckich „mądrali”
10:34
10.07.2022

Dostęp do strony internetowej Die Welt ograniczony w Rosji

Roskomnadzor ograniczył dostęp do strony internetowej niemieckiego dziennika "Die Welt" na wniosek Prokuratury Generalnej Rosji.

Dostęp do strony www.welt.de został ograniczony zgodnie z przepisami dotyczącymi blokowania stron internetowych zawierających wezwania do masowych zamieszek, ekstremizmu i udziału w nielegalnych masowych wiecach.

10:29
10.07.2022

Poparcie społeczne dla ukraińskich uchodźców słabnie w Wielkiej Brytanii

Czytaj więcej

W Wielkiej Brytanii spada poparcie społeczne dla ukraińskich uchodźców
10:05
10.07.2022

Odrzutowce RAF-u biorą udział w ćwiczeniach w Szwecji i Finlandii

Sześć myśliwców brytyjskiego Royal Air Force poleciało do Finlandii i Szwecji na wspólne ćwiczenia.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że rozmieszczenie samolotów, które nastąpiło na prośbę obu krajów, podkreśla zaangażowanie Wielkiej Brytanii we wzmacnianie zdolności do obrony zbiorowej.

Wśród samolotów biorących udział w ćwiczeniach są dwa odrzutowce F-35.

09:27
10.07.2022

Francja: Odcięcie dostaw rosyjskiego gazu to obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz

- Przygotujmy się na odcięcie rosyjskiego gazu. Dziś to najbardziej prawdopodobny scenariusz - powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Czytaj więcej

Francja: Całkowite odcięcie rosyjskiego gazu to najbardziej prawdopodobny scenariusz
09:07
10.07.2022

Nord Stream: Kanadyjczycy wydali zgodę na wysłanie do Niemiec turbiny gazowej

Jednocześnie rząd w Ottawie nałożył kolejne sankcje na rosyjski biznes i Rosjan związanych z władzami na Kremlu i zapowiedział, że „wkrótce” dołoży kolejny pakiet.

Czytaj więcej

Kanadyjczycy wydali zgodę. Turbina Gazpromu wraca do Niemiec
09:05
10.07.2022

Zełenski odwołał kilku dyplomatów. "Normalna praktyka"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w sobotę, że odwołał kilku wysokich rangą wysłanników Kijowa za granicą, w tym ambasadora w Niemczech.

Zełenski ogłosił odwołanie ambasadorów Ukrainy w Niemczech, Indiach, Czechach, Norwegii i na Węgrzech. Powiedział, że na te stanowiska przygotowywani są nowi kandydaci.

- Ta rotacja jest normalną częścią praktyki dyplomatycznej - przekazał.

08:51
10.07.2022

Brytyjski wywiad: Rosja dokonała dalszych niewielkich postępów terytorialnych w obwodzie ługańskim

Rosja prawdopodobnie dokonała kolejnych niewielkich postępów terytorialnych w okolicach Popasnej - poinformowało w niedzielę brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosyjska artyleria nadal uderza w region Słowiańska z okolic Izium na północy i w pobliżu Lisiczańska na wschodzie.

Wywiad przekazał, że uderzenia z Izium nadal koncentrują się wzdłuż osi głównej drogi E40, która łączy Donieck z Charkowem.

07:58
10.07.2022

Rakieta uderzyła w blok mieszkalny. Sześć ofiar

Co najmniej sześć osób zginęło, a ponad 30 może znajdować się pod gruzami po tym, jak rosyjskie rakiety Uragan uderzyły w pięciopiętrowy blok mieszkalny w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim - poinformował gubernator regionu.

Gubernator Pawlo Kyryłenko poinformował w serwisie Telegram, że uderzenie miało miejsce w sobotę wieczorem. Potwierdzono śmierć sześciu osób, a według informacji od mieszkańców w ruinach prawdopodobnie uwięzione są co najmniej 34 osoby.

07:27
10.07.2022

Niemcy znaleźli amunicję do Gepardów

Od tygodni trwały poszukiwania dostawcy amunicji do jednostek samobieżnej artylerii przeciwlotniczej, które mają trafić na Ukrainę.

Czytaj więcej

Niemcy rozwiązali problem z amunicją do Gepardów, które mają trafić na Ukrainę
07:08
10.07.2022

Institute for the Study of War: Rosja zamierza zaanektować obwód charkowski. Ma ambicje terytorialne poza Donbasem

Amerykański think tank poinformował, że Rosja prawdopodobnie chce zaanektować obwód charkowski, ponieważ tłumaczy, że to "niezbywalna część rosyjskiej ziemi".

ISW sugeruje również, że Kreml stoi przed wyzwaniami dotyczącymi bezpośredniej cenzury rosyjskich korespondentów wojennych i blogerów oraz  może dążyć do promowania autocenzury.

Czytaj więcej

ISW: Kreml chce w całości lub częściowo zaanektować obwód charkowski
06:23
10.07.2022

Wyzwolenie Wyspy Węży ułatwia żeglugę z Dunaju do Morza Czarnego

Według ukraińskiego Zarządu Portów Morskich, statki mogą teraz korzystać z kanału Dunaj-Morze Czarne w delcie Dunaju. Ukraińskie wojska wyparły 30 czerwca rosyjskie siły z Wyspy Węży na Morzu Czarnym, a 7 lipca wywiesiły tam ukraińską flagę. 

06:22
10.07.2022

Minister obrony: Ukraina musi rozwijać swój system obrony powietrznej

Minister obrony Ołeksij Reznikow podkreślił znaczenie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, pomimo sukcesów sił ukraińskich przy strącaniu rosyjskich rakiet i samolotów. Dodał, że "Żelazna kopuła" nie będzie skuteczna na Ukrainie, ponieważ nie chroni przed rakietami typu cruise i balistycznymi.

06:04
10.07.2022

Rosyjskie siły "szantażują" rodziców, by posyłali dzieci do prorosyjskich szkół

Rosyjskie siły w tymczasowo okupowanych regionach południowej Ukrainy grożą rodzicom utratą praw rodzicielskich w przypadku odmowy uzyskania rosyjskiego paszportu lub wysłania dzieci do wyznaczonych szkół - donosi RFE/RL.

"Miejscowi nie chcą wysyłać swoich dzieci do tych szkół, ale są przerażeni" - powiedział nauczyciel historii z obwodu chersońskiego.

Czytaj więcej

Rosjanie przygotowują się do rusyfikacji ukraińskich szkół. Szantażują rodziców
05:49
10.07.2022

Podsumowanie sobotnich wydarzeń na Ukrainie

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 136