Grecka turystyka kwitnie. Rosyjscy turyści niepotrzebni

Gospodarka grecka w tym roku rozwinie się szybciej, niż to prognozowaliśmy. To efekt boomu w turystyce — przyznaje prezes greckiego banku centralnego Yannis Stournaras.

Publikacja: 10.07.2022 12:08

Grecka turystyka kwitnie. Rosyjscy turyści niepotrzebni

Foto: Filip Frydrykiewicz

Odrodzenie branży turystycznej Grecy zapowiadali jeszcze na początku lutego, kiedy narastało zagrożenie rosyjską inwazją na Ukrainę, ale niewielu w to wierzyło. Wtedy Grecy liczyli przede wszystkim na masowy przyjazd Rosjan. Ekonomiści wspominali wówczas, że grecki PKB wzrośnie dzięki turystycznemu turbodoładowaniu, i to nawet o 5,5 proc. Yannis Stournaras aż takim optymistą dzisiaj nie jest, ale przyznaje, że prognozowane przez bank centralny 3,2 procent wzrostu PKB, to zdecydowanie za mało. — Szacujemy, że w tym roku przychody z turystyki sięgną 80 procent rekordowych wpływów z 2019 roku. A być może nawet będzie to tyle samo, jeśli obecny popyt na przyjazdy do naszego kraju się utrzyma — mówi prezes Banku Grecji.

Czytaj więcej

Grecy zmieniają zdanie w sprawie wiz dla Rosjan

Turystyka ma w tym kraju 20-procentowy wkład w PKB i daje zatrudnienie jednej czwartej siły roboczej.

Europejczycy chcą odpocząć po pandemii, a po inwazji szukają miejsc, gdzie nie spotkają wielu Rosjan. W Grecji w tym roku ich praktycznie nie ma. Ten kraj nie jest również zagrożony odcięciem dostaw rosyjskiej ropy i gazu, bo mocno zdywersyfikował kierunki dostaw nośników energii. — Nie grozi nam recesja, nawet gdyby rosyjskie dostawy zostały całkowicie wstrzymane. Oczywiście wzrost gospodarczy nie będzie już tak dynamiczny, jak to wygląda w tej chwili — mówi Stournaras.

Grecja liczyła, że w tym roku przyjedzie tam przynajmniej 300 tysięcy rosyjskich urlopowiczów. To dobrzy klienci, zazwyczaj majętni, chętnie wydający pieniądze na zakupach. I ten rok miał być ich powrotem po covidzie. W 2019 roku rosyjskich turystów było 583 tysiące i zostawili w tym kraju 433 mln euro — wynika z danych banku centralnego. Ten sezon jest jednak w Grecji dla nich zamknięty. Rostourism rekomenduje wyjazdy do „przyjaznych” krajów, przede wszystkim Turcji, Egiptu, Tunezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii i Wietnamu.

Tydzień temu rosyjski ambasador na Cyprze Stanisław Osadczik, powiedział dziennikowi „Kathimerini”, że kraje europejskie wprowadzając sankcje na Rosję „strzeliły sobie w stopę”, bo stracą rosyjskich turystów. Tymczasem się pomylił, bo Europejczycy nie zawiedli i z powodzeniem zastąpili Rosjan, a nadmorskie kurorty są już pełne i całkowite obłożenie jest prognozowane nie tylko na sierpień, ale i do połowy września.

Czytaj więcej

Grecja: Kastoria słabo się sprzedaje. Będziemy ją reklamować jako „Bizantyjską damę”

Sami Grecy jeszcze dodatkowo „narazili się” Rosjanom zapraszając do pracy 50 tysięcy Ukraińców, którzy wcześniej byli zatrudnieni w hotelarstwie i generalnie w turystyce. W ten sposób uniknęli kłopotów z brakiem siły roboczej w branży turystycznej, z czym borykają się na przykład Hiszpanie. — Oferujemy Ukraińcom szansę na dobrą pracę, przyspieszony proces załatwiania formalności, gwarantujemy mieszkanie i opiekę zdrowotną — mówi minister turystyki Grecji, Wasylis Kikilias.

Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?
Gospodarka
Zagraniczne firmy zaczęły nieco lepiej oceniać Polskę. Stanęliśmy na podium
Materiał Płatny
LIST OTWARTY
Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach