Komentuje Magdalena Olszewska, konsultantka w Dziale PrawnopodatkowymPwC
Zbycie dziedziczonych jednostek uczestnictwa jest dla spadkobiercy źródłem przychodu określonym w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT, a zgodnie z ogólną zasadą przychód może być pomniejszony o koszty jego uzyskania.
O ile możliwość odliczenia opłat manipulacyjnych pobranych przez fundusz z tytułu realizacji zlecenia wykupu nie budzi wątpliwości, o tyle wydatki poniesione przez spadkodawcę na zakup jednostek uczestnictwa są częstym przedmiotem sporów między organami podatkowymi a podatnikami.
Nie sposób tu pominąć faktu, że samo nabycie jednostek uczestnictwa w drodze dziedziczenia podlega podatkowi od spadków i darowizn. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Uregulowanie to ma na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania. Logicznym rozwiązaniem tego problemu byłoby uznanie wartości jednostek uczestnictwa, które podlegały podatkowi od spadków i darowizn, za koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Nie zyskało ono jednak poparcia organów podatkowych.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT nie uważa się za takie koszty wydatków na objęcie lub nabycie m.in. tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego ich zbycia. Zatem wydatki poniesione na nabycie jednostek uczestnictwa mogą być uznane za koszt dopiero w momencie ich wykupu lub umorzenia.
Organy podatkowe odmawiają spadkobiercom prawa zaliczenia takich wydatków do kosztów podatkowych, argumentując, że nie są poniesione bezpośrednio przez spadkobiercę (nie dochodzi do uszczuplenia jego majątku o kwotę stanowiącą równowartość jednostek). Jednak art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT nie precyzuje, komu przysługują uprawnienia do skompensowania poniesionych kosztów związanych z nabyciem jednostek z przychodem uzyskanym w wyniku ich odkupienia. Nie uregulowano również ewentualnego sposobu dochodzenia tego prawa w razie przejścia własności w drodze dziedziczenia.