Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 maja 2009 r.(sygn. III SA/Wa 371/09). [/b]
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację, z którym wystąpiła firma Zelmer SA. Zapytała, izbę skarbową, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z otrzymaniem dofinansowania ze środków UE. Miało być ono przeznaczone na zakup środków trwałych. Zdaniem spółki wynagrodzenie zapłacone firmie doradczej za opinie prawne, opracowanie biznesplanu oraz przygotowanie wniosku o dotacje jest ogólnym kosztem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Powinno więc zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
Izba skarbowa nie zgodziła się z taką wykładnią przepisów. Wskazała, że zwolnione od podatku dochodowego są dotacje z budżetu państwa lub z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, a także kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli otrzymały one środki na ten cel z budżetu państwa. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 47 i 48 ustawy o CIT. Jednocześnie art. 16 ust. 1 pkt 58 tej ustawy stanowi, że wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z tych dochodów nie są kosztem uzyskania przychodów.
Izba skarbowa powołała się także na art. 7 ust. 3 ustawy o CIT. Mówi on, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu zwolnionych od podatku.
Sprawa trafiła do sądu. Ten przyznał rację podatnikowi. Uznał, że opisane przez spółkę wydatki należy potraktować jako ogólne koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.