Co może organizacja społeczna w procedurze budowlanej

Na gruncie postępowań w sprawie pozwoleń na budowę obowiązuje zasada ograniczonego udziału organizacji społecznych. Nie obejmuje ona jednak wszystkich procedur.

Publikacja: 22.02.2021 17:45

Co może organizacja społeczna w procedurze budowlanej

Foto: Adobe Stock

Postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę jest szczególnym rodzajem postępowania administracyjnego, które regulowane jest przepisami prawa budowlanego i Kodeksem postępowania administracyjnego (w zakresie, w jakim możliwość stosowania jego przepisów nie jest ograniczona prawem budowlanym). Specyfiką tej procedury jest m.in. ograniczenie kręgu podmiotów będących jej stronami oraz wyłączenie możliwości uczestnictwa w nich, jako podmiotu na prawach strony, organizacji społecznych. Stowarzyszenia i fundacje mogą włączyć się tylko do postępowań wymagających udziału społeczeństwa zgodnie z przepisami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów