Rosyjski biznes Carlsberga sprzedany. Wiele pytań wokół transakcji

Kreml zgodził się na sprzedaż krajowej spółce rosyjskich aktywów duńskiego koncernu piwowarskiego Carlsberg, które zawłaszczył w lipcu. Cena transakcji jest dużo niższa od rzeczywistej wartości.

Publikacja: 03.12.2024 13:03

Moskwa

Moskwa

Foto: Bloomberg

Rządowa komisja ds. kontroli inwestycji zagranicznych Rosji zatwierdziła sprzedaż należącej do Carlsberga spółki piwowarskiej Baltika za 34 mld rubli (320,75 mln dolarów) rosyjskiej spółce JSC VG Invest - wynika z protokołu posiedzenia komisji, który został zweryfikowany przez Reuters.

Rosyjski browar Carlsberga sprzedany za jedną trzecią ceny

W poniedziałek Putin zgodził się na wyłączenie aktywów Carlsberga w Rosji spod tymczasowej kontroli państwa. Należąca do Carlsberga spółka piwowarska Baltika została w lipcu 2023 roku przejęta pod zarząd Federalnej Agencji Zarządzania Nieruchomościami. Dyrektor generalny Carlsberg, Jakob Aarup-Andersen, nazwał to kradzieżą aktywów i ogłosił, że jego firma nie będzie już mieć żadnych związków z biznesem w Rosji.

Czytaj więcej

Carlsberg do Kremla: Ukradliście nasz biznes w Rosji

Reuters zwraca uwagę, że proponowana cena zakłada sprzedaż aktywów Carlsberga z potężnym dyskontem. W raporcie z lutego 2023 r. Carlsberg wskazał, że jego aktywa netto w Rosji na grudzień 2022 r. były warte 7,52 mld DKK (1,06 mld dolarów), czyli obecna cena stanowi tylko jedną trzecią tej kwoty.

Transakcja zakłada także, że Carlsberg otrzyma udziały Baltiki w aktywach w Azerbejdżanie i Kazachstanie (Baku-Beer, Carlsberg Azerbaijan, Carlsberg Kazachstan) w zamian za sprzedaż inwestorowi 100 proc. spółki zależnej Hoppy Union.

Kto tak naprawdę sprzedaje rosyjski biznes duńskiego koncernu? 

W poniedziałek gazeta Wiedomosti, powołując się na trzy źródła, podała, że ​​Carlsberg osiągnął porozumienie z prywatnymi inwestorami w sprawie sprzedaży swojego rosyjskiego biznesu, wymieniając tylko jednego z inwestorów - prezesa Bałtiki, Taimuraza Bołłojewa.

Kim jest oficjalny kupujący? Spółka VG Invest została zarejestrowana w sierpniu tego roku, jej dyrektorem generalnym jest Jegor Guselnikow, wiceprezes Bałtiki. Wraz z Aleksandrem Tołmaczowem, który sądząc po profilu na portalach społecznościowych, pracował zarówno w Heineken w Rosji, jak i w Demetra Holding, kieruje i jest właścicielem Centrum Rozwoju Piwowarstwa (CRP).

Wszyscy milczą o sprzedaży aktywów Carlsberga

CRP jest właścicielem szeregu nowo utworzonych spółek, w tym Nowaja Piwowarnaja LLC i Projekt 650, na którego czele stoi Aleksiej Piatkin, który jest także dyrektorem generalnym Hoppy Union należącej do Carlsberga. Guselnikow i Tołmaczow odmówili Reuters komentarza.

Carlsberg nie odpowiedział jeszcze na prośbę Reutersa o komentarz i potwierdzenie. Służba prasowa spółki Baltika również odmówiła komentarza. 

Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Handel
Biedronka pod kreską w 2024 r., spadła sprzedaż
Handel
Biedronka szuka nowych menedżerów. Obiecuje ekspresową karierę, 8,5 tys. zł i benefity