Zwrot kosztów podróży służbowej radnego

Na wniosek kilku radnych wójt rozważa wprowadzenie zwrotu kosztów radnym przejazdów z ich miejsc zamieszkania do siedziby rady miejskiej – na zasadzie podróży służbowej. Przepisy tego nie zabraniają. Czy można stosować takie rozliczenia – pyta radny.

Publikacja: 22.08.2023 02:00

Zwrot kosztów podróży służbowej radnego

Foto: Adobe Stock

Analiza pytania wymaga odniesienia się do regulacji ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz rozporządzenia z 31 lipca 2000 r. ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych gminy (Dz.U. Nr 66, poz. 800 ze zm.).

Należy przypomnieć, że jednostka samorządu terytorialnego nie może w dowolny sposób wydatkować środków budżetowych. Jest związana regułą wydatkową określoną w art. 44 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, gdzie postanowiono, że - jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków. Oznacza to, że wydatek musi mieć uzasadnienie w przepisach, legalizujących jego poniesienie. W tym kontekście należy rozpatrywać poruszone w pytaniu kwestie związane z ponoszeniem wydatków tytułem zwrotu kosztów radnym.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą