Ustawa o SUP: kilka opłat i kary

Polskie władze potrafiły w ciągu miesiąca powołać ustawą komisję do spraw rosyjskich wpływów, ale prace nad ustawą o systemie kaucyjnym trwają już półtora roku. Bez kaucji ustawa o SUP oznacza dla biznesu głównie kary.

Publikacja: 02.06.2023 02:00

Ustawa o SUP: kilka opłat i kary

Foto: Adobe Stock

W ostatni wtorek maja tego roku na posiedzenie Rady Ministrów ponownie (jest tak już od stycznia) nie trafił projekt ustawy o budowaniu systemu kaucyjnego. Dla producentów napojów to zła wiadomość, ponieważ rośnie ryzyko kar, jakie nakłada na nich odrębna tzw. ustawa SUP.

Ustawa ta (z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadza do polskiego prawodawstwa tzw. dyrektywę SUP (single use plastic). Wiąże się to z kosztownymi obowiązkami dla firm z kilku gałęzi gospodarki. Chodzi nie tylko o dość drobne opłaty za wprowadzanie na rynek plastikowych toreb na zakupy czy o zakaz oferowania plastikowych słomek.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP