Co robić, gdy prosta spółka akcyjna staje się niewypłacalna?

Prosta spółka akcyjna ma służyć szczególnie branży innowacyjnej, z natury wiążącej się z większym ryzykiem. Jej niewypłacalność jest więc nie tylko możliwa, ale całkiem prawdopodobna.

Publikacja: 02.06.2022 17:25

Co robić, gdy prosta spółka akcyjna staje się niewypłacalna?

Foto: Adobe Stock

Prosta spółka akcyjna (PSA) ma na celu uelastycznienie prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza służąc realizacji przedsięwzięć innowacyjnych. Możliwość prostego i szybkiego założenia spółki, minimalny kapitał, duża swoboda w zakresie ukształtowania umowy spółki oraz obrotu akcjami mają zachęcić startupy do prowadzenia działalności właśnie w tej formie. Jest jednak i druga strona medalu – wiele PSA będzie jednocześnie cechowało się niewielkimi środkami oraz zwiększonym ryzykiem niepowodzenia, wynikającym z eksperymentalnego charakteru danej działalności oraz niewielkiego doświadczenia właścicieli. Wiele przedsięwzięć innowacyjnych kończy się z tego m.in. powodu fiaskiem. Nawet biogramy takich osób jak Steve Jobs czy Roland Moreno nie są wolne od porażek lub długiego zabiegania o sukces. Faktyczna niewypłacalność PSA jest zatem jak najbardziej możliwa.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP