Ostrzegali przed kryptowalutami. Zatrzymano ich za pranie… kryptowalut

„Najgorsza raperka świata” i jej partner mieli brać udział w praniu 3,6 mld dolarów pochodzących z ataku na giełdę kryptowalut w 2016 roku.

Publikacja: 09.02.2022 14:43

Kopalnia kryptowalut

Kopalnia kryptowalut

Foto: Adobe Stock

Departament Sprawiedliwości w USA poinformował o aresztowaniu Heather Morgan i Ilji Lichtensteina pod zarzutem brania udziału w praniu niemal 120 tysięcy bitcoinów pochodzących z ataku na Bitfinex w 2016 roku.

- Służby federalne dowiodły dziś raz jeszcze, że są w stanie podążać śladem pieniędzy poprzez blockchain i nie pozwolą kryptowalutom być rajem dla piorących pieniądze albo strefą bezprawia w naszym systemie finansowym – powiedział, komentując zatrzymanie, Kenneth A. Polite Jr. z Departamentu Sprawiedliwości cytowany przez NBC.

Zgodnie z dokumentami, które trafiły do sądu w sprawie Morgan i Lichtensteina, para miała brać udział w praniu niemal 120 tys. bitcoinów wykradzionych z platformy Bitfinex w 2016 roku. Prokuratura twierdzi, że około 25 tysięcy jednostek kryptowaluty zostało wytransferowane z portfela Lichtensteina w serii transakcji mających na celu zalegalizowanie środków i część pieniędzy trafiła na konta kontrolowane przez parę. Pozostałe bitcoiny nadal były obecne w portfelu Lichtensteina.

W momencie kradzieży kryptowaluta była warta 71 mln dolarów, w momencie zatrzymania pary jej wartość sięgała 3,6 mld dolarów. Para używała wyrafinowanych technik w celu wyprania środków, jednak śledczy byli w stanie dotrzeć do nich.

- Przestępcy zawsze zostawiają ślady i dzisiejsza sprawa jest dowodem na to, że FBI ma narzędzia umożliwiające podążanie za cyfrowym śladem, dokądkolwiek by nie prowadził – stwierdził zastępca dyrektora FBI Paul. M. Abbate.

Czytaj więcej

Najdłuższy raid bitcoina od września

Zatrzymani są ciekawymi postaciami, nie tylko z powodu rozmiaru zarzucanych im czynów. Heather Morgan sama siebie określa jako „najgorszą raperkę świata” i można znaleźć nagrania, jak rapuje pod pseudonimem Razzlekhan (określała się także jako „krokodyl z Wall Street”). Szczerze przy tym w swoich utworach twierdziła, że „wstyd jej nie powstrzyma”. Znacznie bardziej interesujące jest przy tym to, co twierdziła o bitcoinie w 2014 roku.

„Bitcoin będzie w podręcznikach ekonomii przykładem klasycznej bańki pełnej oszustw” – pisała Morgan na blogu we wpisie cytowanym przez New York Times.

Zatrzymana pisała również artykuły do prasy. W Forbesie opublikowała tekst o tym, jak należy zabezpieczać swoją działalność gospodarczą przed cyberprzestępcami i oszustami próbującymi „wykorzystać zamieszanie spowodowane pandemią”. Można rzec, że pisała z pozycji ekspertki…

Z kolei Lichtenstein krytykował media za braki w informowaniu o sposobie zabezpieczania kluczy cyfrowych do portfeli elektronicznych.

Kradzieże kryptowalut i ich pranie to coraz większy problem. Jak zauważa BBC, raport firmy Chainalysis dowodzi, że w 2021 roku przestępcy wyprali kryptowaluty warte co najmniej 8,6 mld dolarów, co dało wzrost o 30 proc. w stosunku do 2020. Służby odpowiedzialne za egzekwowanie prawa mogłyby jednak relatywnie łatwo, zdaniem analityków Chainalysis, utrudnić zadanie przestępcom poprzez uderzenie w giełdy, z których korzystają przestępcy do prania pieniędzy, z których większość została utworzona specjalnie w tym celu. W swojej analizie Chainalysis uwzględniła tylko środki pochodzące z cyberprzestępstw, nie biorąc pod uwagę zamienianych na kryptowaluty w celu wyprania środków pochodzących np. z przemytu narkotyków czy ludzi.

Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Finanse
Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Nowe podejście do finansowania - szansa dla Polski