"Zniewolony" i "Grawitacja" zwycięzcami Oscarów

Dramat "Zniewolony. 12 Years a Slave" w reż. Steve'a McQueena zdobył tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu.

Publikacja: 03.03.2014 00:45

Twórcy filmu "Zniewolony. 12 year a slave"

Twórcy filmu "Zniewolony. 12 year a slave"

Foto: AFP

Najwięcej tegorocznych Oscarów - łącznie siedem - Akademia przyznała za "Grawitację". Produkcję doceniono m.in. w kategoriach: najlepsza reżyseria (statuetka dla pochodzącego z Meksyku Alfonso Cuarona), zdjęcia (operator Emmanuel Lubezki, również urodzony w Meksyku), efekty specjalne i muzyka (brytyjski kompozytor Steven Price).

Statuetki dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych odebrali Cate Blanchett i Matthew McConaughey. W kategorii reżyseria zwyciężył Alfonso Cuaron.

86. gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w Los Angeles.

Akcja dramatu "Zniewolony", zrealizowanego na podstawie prawdziwej historii, osadzona jest w latach 1841-1853, w czasie, gdy w Stanach Zjednoczonych istniało niewolnictwo.

Główny bohater tej historii, czarnoskóry wolny człowiek Solomon Northup, mieszkaniec stanu Nowy Jork na Północy, szczęśliwy mąż i ojciec, a przy tym uzdolniony muzyk, zostaje porwany przez handlarzy niewolników i przewieziony na Południe, do Luizjany. Tam, przez 12 lat, zmuszany jest do niewolniczej pracy na kolejnych plantacjach. Mimo dramatycznego i - jak się zdaje - przesądzonego losu nie traci nadziei na odzyskanie wolności.

"Zniewolony" to film produkcji amerykańskiej. Jego twórca, czarnoskóry reżyser z Wielkiej Brytanii Steve McQueen, znany jest jako autor głośnych filmów "Głód" i "Wstyd". "Wszyscy zasługujemy nie tylko na to, by przetrwać. Zasługujemy na to, żeby żyć" - powiedział McQueen, odbierając Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film fabularny.

Jedną z ról w "Zniewolonym" - niewolnicy napastowanej i dręczonej psychicznie przez okrutnego właściciela plantacji - zagrała debiutująca na ekranie Lupita Nyong'o. Za tę kreację Akademia nagrodziła ją Oscarem dla aktorki drugoplanowej.

Statuetkę w kategorii aktorka pierwszoplanowa zdobyła z kolei Cate Blanchett za tytułową rolę w "Blue Jasmine" Woody'ego Allena. Wcieliła się w tym filmie w mieszkankę Manhattanu, przyzwyczajoną do wygodnej egzystencji u boku bogatego męża biznesmena. Po tym jak mąż zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, uporządkowane życie Jasmine z dnia na dzień zmienia się nie do poznania.

Oscara dla pierwszoplanowego aktora otrzymał Matthew McConaughey. W wyreżyserowanym przez Jeana-Marca Vallee dramacie "Witaj w klubie" McConaughey, który na potrzeby tej roli schudł 20 kg, zagrał chorego na AIDS Rona Woodroofa. W 1986 roku Woodroof dowiaduje się od lekarzy, że najprawdopodobniej za miesiąc umrze. Nie zamierza się jednak poddawać. Zaczyna walczyć o każdy kolejny dzień swojego życia. Nielegalnie sprowadza z zagranicy leki dla siebie oraz innych chorych na AIDS i nosicieli wirusa HIV, których zrzesza w swoim klubie.

Jednym z najbliższych przyjaciół Woodroofa staje się chory na AIDS, uzależniony od narkotyków młody transwestyta o imieniu Rayona. W postać tę wcielił się Jared Leto. Za tę rolę otrzymał Oscara w kategorii aktor drugoplanowy.

Odbierając statuetkę podczas niedzielnej gali w Teatrze Dolby, Leto powiedział: "Dedykuję tę nagrodę wszystkim marzycielom, którzy oglądają tę ceremonię w Wenezueli i na Ukrainie. Jesteśmy z wami. Wspieramy was w waszej walce. Myślimy o was".

W kategorii piosenka Oscara przyznano za utwór "Let It Go" ze ścieżki dźwiękowej disneyowskiej "Krainy lodu" (Oscar w kategorii pełnometrażowa animacja). W rywalizacji o statuetkę "Let It Go" pokonała m.in. piosenkę grupy U2 "Ordinary Love" z filmu "Mandela: Long Walk to Freedom".

Za scenariusz oryginalny nagrodę zdobył Spike Jonze (scenariusz filmu "Ona"), a za scenariusz adaptowany - John Ridley ("Zniewolony. 12 Years a Slave"). Za najlepszy obraz nieanglojęzyczny uznany został włoski komediodramat "Wielkie piękno" w reż. Paolo Sorrentino.

Największym przegranym tegorocznej ceremonii został film "American Hustle". Dziesięć nominacji nie przyniosło mu ani jednej statuetki. Oscarów zabrakło również dla "Wilka z Wall Street" Martina Scorsese.

Wśród tegorocznych nominowanych do Oscarów nie było Polaków.

RELACJA Z GALI

05.55

Ostatni Oscar tego wieczoru. Najlepszym filmem zostaje "Zniewolony. 12 years a slave". Producenci - Brad Pitt, Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen.

O walce o tegorocznego Oscara w najważniejszej kategorii nowy obraz McQueena pokonał filmy: "American Hustle" Davida O. Russella, "Wilk z Wall Street" Martina Scorsese, "Grawitacja" Alfonso Cuarona, "Witaj w klubie" Jeana-Marca Vallee, "Kapitan Phillips" Paula Greengrassa, "Ona" Spike'a Jonze'a, "Tajemnicę Filomeny" Stephena Frearsa i "Nebraska" Alexandra Payne'a.

Zobacz galerię z czerwonego dywanu

05.48

Jennifer Lawrence wręcza nagrodę najlepszemu aktorowi. Oscar wędruje do Matthew McConaughey'a za rolę w filmie "Witaj w klubie". - Są trzy rzeczy, które muszę mieć, coś co mogę szanować, coś na co mogę czekać i coś co mogę gonić. Chciałbym podziękować Bogu. Jeśli wierzysz w Boga, masz przyjaciela. Dziękuję mojej rodzinie. Mojemu tacie, który jest na górze i matce, która jest tutaj z nami. Dziękuję mojej żonie i dzieciom, że dodajecie mi odwagi co dzień rano. Ten kogo gonię, którego chcę złapać za poły to mój bohater, to ja za dziesięć lat. I za kolejne dziesięć lat. Nigdy nim nie będę, to mój niedościgniony wzór - powiedział.

Matthew McConaughey w rywalizacji o statuetkę dla najlepszego aktora pokonał Christiana Bale'a ("American Hustle"), Leonardo DiCaprio ("Wilk z Wall Street"),Bruce'a Derna ("Nebraska") i Chiwetela Ejiofora ("Zniewolony. 12 Years a Slave").

05.41

Daniel Day-Lewis wręcza nagrodę najlepszej aktorce. Zostaje nią, za rolę w filmie "Blue Jasmine", Cate Blanchett.

W kategorii główna rola kobieca Cate Blanchett pokonała Sandrę Bullock ("Grawitacja"), Meryl Streep ( "Sierpień w hrabstwie Osage"), Amy Adams ("American Hustle") i Judi Dench ("Tajemnica Filomeny").

05.31

Angelina Jolie i nagrodzony owacją na stojąco Sidney Poitier wręczają Oscara za najlepszą reżyserię. Statuetka wędruje do Alfonso Cuarona za "Grawitację".

05.26

Oskar za najlepszy scenariusz oryginalny wędruje do Spike'a Jonze'a za film "Ona".

05.23

Penelope Cruz i Robert De Niro wręczają nagrody za najlepszy scenariusz. Za najlepszy scenariusz adaptowany zostaje nagrodzony John Ridley za film "Zniewolony. 12 years  a slave".

05.16

"Let it Go" z filmu "Kraina lodu" (muzyka i słowa  Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez) zdobywa Oscara za najlepszą piosenkę. Robert Lopez został tym samym zdobywcą EGOT - ma na swoim koncie  nagrody Emmy, Tony, Grammy i Oscara.

05.10

Oskara za najlepszą muzykę otrzymuje Steven Price za film "Grawitacja".

05.08

Nominowana do Oskara piosenka z "Krainy Lodu" i Idina Menzel.

05.04

Goldie Hawn prezentuje kolejne nominowane filmy: "Tajemnicę Filomeny", "Kapitana Phillipsa" i "Zniewolony. 12 years a slave".

04.58

Na scenie Bette Midler.

04.52

Glenn Close i wzruszające pożegnanie ludzi kina, którzy odeszli w zeszłym roku.

04.43

Jennifer Garner i Benedict Cumberbatch wręczają nagrodę za najlepszą scenografię. Oscara otrzymuje "Wielki Gatsby" i Catherine Martin oraz Beverley Dunn. To drugi Oscar Catherine Martin tego wieczoru.

04.33

Hołd dla "Czarnoksiężnika krainy Oz" i wielkiej Judy Garland w 75. rocznicę powstania filmu. Na scenie Pink i "Somewhere over the rainbow".

04.29

Anna Kendrick i Gabourey Sidibe prezentują nominowanych za najlepszy montaż. Oscara otrzymują Alfonso Cuaron i Mark Sanger za film "Grawitacja". Film zdobył już pięć Oscarów.

04.26

Amy Adams i Bill Murray wręczają Oscara za najlepsze zdjęcia. Otrzymuje go Emmanuel Lubezki za film "Grawitacja".

04.18

To będzie najgłośniejsze zdjęcie z tegorocznej ceremonii

If only Bradley's arm was longer. Best photo ever. #oscars pic.twitter.com/C9U5NOtGap

04.12

Christoph Waltz wręcza nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Zostaje nią Lupita Nyong'o za rolę w filmie "Zniewolony. 12 Years a Slave". - Dziękuję za ten niezwykły zaszczyt. Wiem,  że tę radość którą czuję, zawdzięczam cierpieniom ludzi, którzy żyli przede mną – powiedziała.

W rywalizacji o Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej Lupita Nyong'o pokonała Julię Roberts ("Sierpień w hrabstwie Osage"), Jennifer Lawrence ("American Hustle"), Sally Hawkins ("Blue Jasmine") i June Squibb ("Nebraska").

04.09

"Grawitacja" otrzymuje też Oskara za najlepszy montaż dźwięku - Glenn Freemantle.

04.06

Charlize Theron i Chris Hemsworth prezentują nominowanych za najlepszy dźwięk. Oscara otrzymuje "Grawitacja" - Christopher Benstead, Chris Munro, Niv Adiri, Skip Lievsay.

04.03

Prezentacja nagrodzonych nagrodami technicznymi Akademii.

03.54

Brad Pitt zapowiada "największy zespół rockowy na świecie". Na scenie U2.

03.52

"Nebraska", "Ona" i "Grawitacja" to kolejne filmy nominowane do Oscara.

03.48

Viola Davis i Ewan McGregor prezentują nominacje do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny. Otrzymuje go "Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorentino. (przeczytaj recenzję filmu)

03.40

Kevin Spacey prezentuje nagrodzonych honorową Nagrodą Gubernatora - Angelę Lansbury, Steve'a Martina i Piero Tosi. Natomiast Jean Hersholt Humanitarian Award trafi na ręce Angeliny Jolie.

03.37

Najlepszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym zostaje "O krok od sławy" w reżyserii Morgana Neville'a. Film pokazuje prawdziwe historie chórzystek i chórzystow skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku.

03.33

Najlepszym krótkometrażowym filmem dokumentalnym zostaje "The Lady in Number 6". Bohaterka filmu, Alice Herz Sommer umarła dokładnie miesiąc temu, miała 109 lat - powiedział reżyser Malcolm Clarke. - Ten Oscar jest dla niej.

03.29

Oscara za najlepszy film krótkometrażowy otrzymują  Anders Walter i Kim Magnusson ("Helium").

03.32

Na scenie Karen O. i jej nominowana do Oscara piosenka z filmu "Ona".

03.20

Emma Watson i Joseph Gordon Levitt prezentują nominacje za najlepsze efekty wizualne. Oskara otrzymują za film "Grawitacja" - Timothy Webber, Chris Lawrence, David Shirk i Neil Corbould.

03.14

Oscara za najlepszy film animowany otrzymuje "Kraina Lodu".

03.10

Legendarna Kim Novak i Matthew McConaughey wręczają Oscara za najlepszą animację krótkometrażową - otrzymują go za film "Mr Hublot"  Laurent Witz i Alexandre Espigares. - To naprawdę amerykański sen - mówią.

03.02

Harrison Ford prezentuje filmy nominowane do Oskara - "American Hustle", "Witaj w klubie" i "Wilk z Wall Street".

03.00

Oskara za najlepszą charakteryzację i fryzury otrzymuje film "Witaj w klubie".

02.58

Naomi Watts i Samuel Jackson wręczają nagrodę za najlepsze kostiumy. Otrzymuje ją za film "Wielki Gatsby" Catherine Martin. To jej trzeci Oskar, była nominowana sześć razy.

02.50

Na scenie Pharell Williams i nominowana do Oskara jego piosenka - "Happy"

 

02.43

Oskara otrzymuje za "Witaj w klubie" Jared Leto (czytaj rozmowę z aktorem). Wyraźnie wzruszony dziękuje mamie i bratu. - W 1971 r. w Luizjanie żyła pewna nastolatka, była w ciąży z drugim dzieckiem, rzuciła szkołę, ale zachęcała swoje dzieci, żeby dożyły starały się coś w życiu osiągnąć . Tą dziewczyną jest moja matka – mówił odbierając Oscara. Nagrodę dedykuję tym, którzy przegrali walkę z AIDS i byli prześladowani za to kogo kochają - dodał. Artysta ze sceny wspomniał także Ukrainę. - Jesteśmy z Wami - powiedział.

W rywalizacji o złotą statuetkę w kategorii drugoplanowa rola męska Leto pokonał Bradleya Coopera ("American Hustle"), Michaela Fassbendera ("Zniewolony. 12 Years a Slave"), Jonah Hilla ("Wilk z Wall Street") i Barkhada Abdiego ("Kapitan Phillips")

02.40

Anne Hathaway prezentuje nominowanych za najlepszą męską rolę drugoplanową.

02.30

Uroczystość rozpoczyna Ellen DeGeneres. Pierwsze minuty to jej czas - monolog otwarcia.

– Ostatni raz prowadziłam ceremonię siedem lat temu, cieszę się, że mogłam wrócić tak szybko. Wtedy nominowani byli Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett i Martin Scorsese. Wszystko od tej pory się zmieniło - żartowała witając gości.

- Jest taka możliwość, że „Zniewolony" dostanie nagrodę za najlepszy film. Jeśli nie wszyscy jesteście rasistami – mówiła.

01.59

Polscy kinomani w internetowym głosowaniu obstawiają długo wyczekiwane (siedem nominacji) zwycięstwo Leonarda Di Caprio.

01.48

Gwiazdy szturmują czerwony dywan. Zobacz galerię zdjęć

01.47

Ceremonia, organizowana w Teatrze Dolby na terenie Hollywood and Highland Center, rozpocznie się ok. godz. 2.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Galę poprowadzi Ellen DeGeneres.

Zobacz galerię zdjęć

Na liście osób, które w imieniu amerykańskiej Akademii Filmowej wręczą na scenie statuetki laureatom, znaleźli się m.in.: Jim Carrey, Glenn Close, Penelope Cruz, Daniel Day-Lewis, Robert De Niro, Harrison Ford, Whoopi Goldberg, Goldie Hawn, Samuel L. Jackson, Angelina Jolie, Bill Murray, Will Smith, Kevin Spacey, Charlize Theron i John Travolta.

W najważniejszej kategorii - najlepszy pełnometrażowy film fabularny - o złotą statuetkę walczy w tym roku dziewięć produkcji: "American Hustle" Davida O. Russella, "Kapitan Phillips" Paula Greengrassa, "Witaj w klubie" ("Dallas Buyers Club") Jeana-Marca Vallee, "Grawitacja" Alfonso Cuarona, "Ona" Spike'a Jonze'a, "Nebraska" Alexandra Payne'a, "Tajemnica Filomeny" Stephena Frearsa, "Zniewolony. 12 Years a Slave" Steve'a McQueena oraz "Wilk z Wall Street" Martina Scorsese.

Walka o przetrwanie i nie gasnąca nadzieja na powrót do domu, do rodziny to temat filmów "Zniewolony" i "Grawitacja". Akcja pierwszego toczy się w latach 1841-1853, w czasie, gdy w Stanach Zjednoczonych istniało niewolnictwo. Główny bohater czarnoskóry wolny człowiek, mieszkaniec Północy (zagrał go Chiwetel Ejiofor), szczęśliwy mąż i ojciec, zostaje porwany przez handlarzy niewolników i przewieziony na Południe, gdzie przez 12 lat zmuszany jest do pracy na kolejnych plantacjach. Mimo dramatycznego i, zdaje się, przesądzonego losu mężczyzna nie traci nadziei na odzyskanie wolności.

W "Grawitacji" szczątki satelity uderzają w stację kosmiczną na orbicie ziemskiej, zabijając niemal wszystkich na pokładzie, poza dwójką astronautów. Ryan Stone (w jej roli Sandra Bullock) i Matt Kowalski podejmują walkę o powrót na Ziemię.

Bój o życie, o każdy kolejny dzień, toczą także bohaterowie dramatu "Witaj w klubie", chorzy na AIDS przyjaciele - elektryk i miłośnik rodeo Ron Woodroof (Matthew McConaughey, który na potrzeby tej roli schudł o ok. 20 kg) oraz uzależniony od narkotyków transwestyta Rayon (Jared Leto). Nie chcąc umierać, decydują się na desperacki krok - nielegalnie sprowadzają z zagranicy leki dla siebie oraz dla innych chorych na AIDS i nosicieli wirusa HIV. Ludzie ci zrzeszają się w "klubie" o nazwie Dallas Buyers Club.

Tytułowy bohater thrillera "Kapitan Phillips", grany przez Toma Hanksa, również podejmuje walkę o przetrwanie - po tym jak jego statek, amerykański Maersk Alabama, zostaje zaatakowany przez somalijskich piratów.

"Wilk z Wall Street", z Leonardo DiCaprio w roli głównej, oraz "American Hustle", w którym wystąpili Amy Adams, Christian Bale, Bradley Cooper i Jennifer Lawrence to historie o oszustach, którzy postanawiają wzbogacić się dzięki finansowym przekrętom.

Komediodramat "Ona" opowiada o mężczyźnie zakochanym w wirtualnej "osobowości" - w "kobiecie" wykreowanej przez system operacyjny w komputerze. "Tajemnica Filomeny", z Judi Dench w roli tytułowej, to z kolei historia matki poszukującej po latach swojego dziecka - utraconego z powodu działań podjętych 50 lat wcześniej przez siostry zakonne.

Czarno-biała "Nebraska" to rozgrywająca się na amerykańskiej prowincji opowieść o relacjach w rodzinie, a jednocześnie kino drogi. Historia momentami smutna i gorzka, a jednocześnie nie pozbawiona humoru. Bohaterowie to emeryt Woody Grant (Bruce Dern), jego żona Kate (June Squibb) oraz syn David. Wyruszają oni w pełną emocji podróż z jednego amerykańskiego stanu do innego, w czasie której: konfrontują się ze swoimi trudnymi charakterami, wypominają dawne przewiny, używają mocnych słów, atakują i bronią siebie nawzajem, wybaczają - aby na końcu poznać siłę łączących ich więzów.

O trudnych relacjach w rodzinie opowiada również "Sierpień w hrabstwie Osage", z akcją w Oklahomie (Osage to hrabstwo w stanie Oklahoma). Komediodramat w reżyserii Johna Wellsa, zrealizowany na podstawie wyróżnionej Nagrodą Pulitzera sztuki Tracy'ego Lettsa, nie walczy o statuetkę w kategorii najlepszy film. Ma jednak dwie nominacje do Oscarów w kategoriach aktorskich: dla Meryl Streep (aktorka pierwszoplanowa), która zagrała głowę rodziny - zgorzkniałą, chorą na raka i uzależnioną od leków Violet Weston, oraz dla Julii Roberts (aktorka drugoplanowa), wcielającą się w córkę Violet, Barbarę, usiłującą znosić toksyczny charakter matki, a wreszcie - przeciwstawić się mu.

"Sierpień w hrabstwie Osage" to kolejna historia o przetrwaniu. Dzięki zdjęciom kręconym na terenie Osage - w szczególnym krajobrazie hrabstwa - "w sekwencjach jazdy samochodem można było ukazać charakter i potęgę tej budzącej onieśmielenie przestrzeni" - zwracał uwagę reżyser John Wells. "Ci, którzy tu żyją, muszą być silni, aby przetrwać. I utwór sceniczny, i film opowiadają o sztuce przetrwania, często wbrew bardzo niesprzyjającym okolicznościom" - mówił.

O Oscara w kategorii główna rola kobieca rywalizują, oprócz Streep, Sandra Bullock ("Grawitacja"), Amy Adams ("American Hustle"), Cate Blanchett ("Blue Jasmine") i Judi Dench ("Tajemnica Filomeny"), a w kategorii drugoplanowa rola kobieca, oprócz Roberts - Jennifer Lawrence ("American Hustle"), Sally Hawkins ("Blue Jasmine"), June Squibb ("Nebraska") i Lupita Nyong'o ("Zniewolony. 12 Years a Slave").

Nominowani do nagrody w kategorii aktor w roli głównej są: Leonardo DiCaprio ("Wilk z Wall Street"), Christian Bale ("American Hustle"), Bruce Dern ("Nebraska"), Chiwetel Ejiofor ("Zniewolony. 12 Years a Slave") oraz Matthew McConaughey ("Witaj w klubie"). W kategorii drugoplanowa rola męska o statuetkę walczą: Bradley Cooper ("American Hustle"), Michael Fassbender ("Zniewolony. 12 Years a Slave"), Jonah Hill ("Wilk z Wall Street"), Jared Leto ("Witaj w klubie") i Barkhad Abdi ("Kapitan Phillips").

Szansę na Oscara za reżyserię mają: David O. Russell ("American Hustle"), Alfonso Cuaron ("Grawitacja"), Alexander Payne ("Nebraska"), Steve McQueen ("Zniewolony. 12 Years a Slave") i Martin Scorsese ("Wilk z Wall Street").

O Oscara za najlepszą muzykę walczą m.in. kompozytorzy John Williams (film "Złodziejka książek"), Alexandre Desplat ("Tajemnica Filomeny") i Thomas Newman ("Ratując pana Banksa"), a za najlepszą piosenkę m.in. zespół U2 (utwór "Ordinary Love" z filmu "Mandela: Long Walk to Freedom") i Pharrell Williams (utwór "Happy" z animowanego filmu "Minionki rozrabiają").

Najwięcej tegorocznych Oscarów - łącznie siedem - Akademia przyznała za "Grawitację". Produkcję doceniono m.in. w kategoriach: najlepsza reżyseria (statuetka dla pochodzącego z Meksyku Alfonso Cuarona), zdjęcia (operator Emmanuel Lubezki, również urodzony w Meksyku), efekty specjalne i muzyka (brytyjski kompozytor Steven Price).

Statuetki dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych odebrali Cate Blanchett i Matthew McConaughey. W kategorii reżyseria zwyciężył Alfonso Cuaron.

Pozostało 98% artykułu
Film
Nie żyje aktor Bernard Hill. Miał 79 lat
Film
Mastercard OFF CAMERA: Kobiety wygrywają
Film
#DZIEŃ 8 i zapowiedź #DNIA 9: Rozmowy o tym, co ważne
Film
Sztuka polityczna. Pokaz specjalny „Dyrygenta” Andrzeja Wajdy
Film
Rekomendacje filmowe: Komedia z Ryanem Goslingiem lub dramat o samobójstwie nastolatka