[ramka][srodtytul]Maciej Nowicki, minister środowiska[/srodtytul]
Minister środowiska Maciej Nowicki nie ma powodów do zadowolenia z efektów swojej pracy. Aż połowa ankietowanych osób uznała, że kierowany przez niego resort nie dba w wystarczającym stopniu o środowisko naturalne. Tylko 13 proc. nie miało zdania na ten temat – i jest to jeden z najniższych wyników naszej ankiety. To pokazuje, że Polacy środowiskiem naturalnym się interesują i chcą, by rząd zaczął bardziej dbać o ekologię. Minister Maciej Nowicki nie miał na to czasu. Ostatni rok poświęcił na zorganizowanie światowej konferencji klimatycznej, która będzie miała miejsce w grudniu tego roku w Poznaniu. Jednocześnie resort środowiska zaniedbał niemal wszystkie podległe mu sektory, z gospodarką odpadami na czele. W ostatnich latach nie widać postępu nie tylko w ochronie gleb, ale także wód i powietrza w Polsce. Efekty tego mieszkańcy widzą na każdym kroku, a także odczuwają w rachunkach za prąd, ciepło, śmieci i wodę.
Ministerstwo podnosi opłaty dla firm zanieczyszczających środowisko, a te z kolei przerzucają koszty na mieszkańców. Nie przygotowano jak dotąd żadnej innej strategii, która zachęcałaby do oszczędzania energii, wody i recyklingu odpadów. Resort zadbał natomiast o ułatwienie inwestycji infrastrukturalnych i w efekcie rozrośnie się o jeszcze jedną instytucję – Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. —mak[/ramka]
[ramka][srodtytul]Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi[/srodtytul]
Reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to najgłośniejsze dokonanie ministra rolnictwa Marka Sawickiego i największa jego porażka. Zapowiadana z wielką pompą i oczekiwana reforma okazała się kosmetyczną zmianą w przepisach. Tylko 17 proc. ankietowanych przez GfK Polonia osób uznało ją za dobry krok, przeciwnego zdania było aż 59 proc. W ciągu ostatniego roku resort próbował usprawnić pracę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – największej instytucji w kraju wypłacającej unijne pieniądze. I choć efekty jego prac są już widoczne, to do tej pory nie uruchomiono w pełni unijnych funduszy na lata 2007 – 2013. Nie wiadomo też, kiedy to nastąpi. ARiMR pod względem wypłat dla rolników może osiągnąć najgorszy wynik od kilku lat. Jednocześnie w tym roku kondycja finansowa polskich chłopów i przedsiębiorstw związanych z rolnictwem pogorszyła się. W tej sytuacji zapowiadana przez Ministerstwo Rolnictwa wielka akcja wyprzedaży państwowej ziemi spotkała się z krytyką ze wszystkich stron. Minister rolnictwa nie składa deklaracji na przyszłość, w ciągu ostatniego roku prawie nie organizował konferencji prasowych. Unika zajmowania stanowiska w tak ważnych tematach w kraju jak uprawy genetycznie modyfikowane, biopaliwa i rola rolnictwa w produkcji energii w Polsce. Chętniej wypowiada się za granicą, np. o swoich staraniach o bardziej sprawiedliwą unijną politykę rolną. —mak[/ramka]
[ramka][srodtytul]Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki[/srodtytul]
Jego resort najlepiej ocenili mieszkańcy północnej i środkowej Polski, mieszkańcy Warszawy i innych dużych miast (500 tys. mieszkańców). Najgorzej resort szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego ocenił jego potencjalny elektorat – mieszkańcy wsi (27 proc. głosów na tak) i rolnicy (16 proc.). Jedną z największych niespełnionych obietnic Waldemara Pawlaka (wycofał się z niej zaraz po objęciu urzędu) było zniesienie podatku Belki. Jednak niedawno w rozmowie z „Rz” przyznał, że być może warto by wrócić do tego planu. Resort gospodarki obiecywał także zniesienie barier dla inwestorów. Zwłaszcza – jak w samym ministerstwie policzono – że w około 215 ustawach i ok. 230 rozporządzeniach znajduje się 4200 różnych powinności, jakie wypełniają firmy. Udało się co prawda wprowadzić zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ale po roku rządów jest ich mniej, niż zakładano.
Resortowi nie udało się też na razie poprawić zgodnie z zamierzeniami efektywności energetycznej, bo trudności legislacyjne okazały się większe, niż zakładano. Na konto sukcesów Ministerstwa Gospodarki można natomiast zapisać wprowadzenie ustawy o prowadzeniu przez przedsiębiorców od 2008 r. rachunków w walucie wymienialnej, co jest jednym z pierwszych kroków do przyjęcia przez Polskę euro (Waldemar Pawlak podtrzymuje, że to możliwe w 2012 r.). Plusem resortu jest też szeroka debata na temat spraw pakietu klimatycznego, próba przeforsowania wraz z całym rządem polskiej odpowiedzi na unijny pakiet klimatyczny zakładający kupno 100 proc. limitów CO2 na aukcjach.
—Karolina Baca[/ramka]