Beata Chomątowska

Konsolidacja polskiej chemii. Szansa na wyjście w świat

Mimo, ze przemysł chemiczny to ledwie 5 procent polskiej gospodarki, trudno mieć wątpliwości, że jest jednym z kol zamachowych polskiej gospodarki.

Metro w mieście? Śmiech na sali

Wystarczyło, by na jednym z portali ukazała się dziś informacja, że miasto Kraków może w 2018 r. rozpocząć budowę metra, a już rozsypał się worek z komentarzami, takimi zresztą jak zwykle, gdy tylko któryś z naszych ośrodków – poza Warszawą – zająknie się o szybkim podziemnym transporcie. Że to śmieszność i mocarstwowe ambicje, gdzie wam, maluczkim, na taki projekt się porywać. Fantazmaty, nierealne cele, ogromne koszty.

Zaharowani, źle zorganizowani

Polacy wśród stachanowców Europy! Wreszcie jesteśmy w czołówce. Na liście najbardziej zapracowanych narodów świata opublikowanej przez CNN zajęliśmy trzecią pozycję wśród krajów naszego regionu, po Estończykach i Rosjanach.

Obywatelskie przebudzenie Polaków

Przedstawiciele samorządu to zazwyczaj pierwsza władza, z jaką styka się obywatel. I taka, z którą ma do czynienia najczęściej. Na szczeblu gminnym, powiatowym czy miejskim jak w soczewce skupiają się więc problemy w relacjach: władza w ogólnym rozumieniu – obywatele, oraz testuje możliwości współdziałania tych dwóch filarów systemu demokratycznego.

Podcinanie ?gałęzi

Do tej pory Empik, teraz jeszcze Matras – usłyszeliśmy od jednego z wydawców. – Jeśli u nich opóźnienia staną się normą, to po nas – mówił, zastrzegając, żeby absolutnie nie cytować go z nazwiska, gdybyśmy zechcieli zająć się tematem.

Wielka ucieczka do przodu

Vonnegut to król, reszta to ch..." – patrząc na napis tej treści, jaki pojawił się niedawno na murze w okolicach redakcji „Rzeczpospolitej", można ulec złudzeniu, że zapaść polskiego czytelnictwa to problem przesadzony, ba, wręcz wyimaginowany.

Chichot historii

Muranów – dzielnica mieszkaniowa powstała na gruzach warszawskiego getta – w zamyśle jej architekta miał być trwałym znakiem pamięci o zagładzie Żydów. Stał się jednak dokładnie czymś odwrotnym – symbolem zapominania.

Chichot historii

Muranów – dzielnica mieszkaniowa powstała na gruzach warszawskiego getta – w zamyśle jej architekta miał być trwałym znakiem pamięci o zagładzie Żydów. Stał się jednak dokładnie czymś odwrotnym – symbolem zapominania.

Trójeczka się należy

Trzy tysiące na rękę albo do widzenia – tak coraz częściej słyszą firmy szukające nowych pracowników od młodych, podobno zdolnych, a przede wszystkim pewnych siebie absolwentów

Podatkiem w czytelnictwo

Ubiegły rok na polskim rynku książki zamknął się znów spadkiem przychodów. I co z tego, że zaledwie o 6 proc. (uwzględniając inflację). Nominalnie wartość sprzedaży nieznacznie przekroczyła tę z 2007 r., a więc o żadnym ożywieniu nie może być mowy