Organizacją, umożliwiająca wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych, pokieruje z kolei Jean-Yves Le Gall z Francji.

Drugim wiceprezesem ESA zostanie Brytyjska – Alice Bunn. Obecność przedstawiciela Polski w ścisłym kierownictwie europejskiego odpowiednika amerykańskiej NASA to z pewnością spore wyróżnienie. Tym bardziej, że po raz pierwszy w historii wiceprzewodniczącą ESA została osoba z nowego państwa członkowskiego. Polska jest pełnoprawnym członkiem tej organizacji od listopada 2012 r. Po naszym akcesie do Europejskiej Agencji Kosmicznej dołączyły jeszcze Węgry i Estonia. Obecnie ESA liczy 22 członków.

Otylia Trzaskalska-Stroińska, którą wybrano jednomyślnie, jest wicedyrektorem Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. W resorcie odpowiedzialna jest m.in. właśnie za politykę kosmiczną oraz przygotowanie Polskiej Strategii Kosmicznej. ESA nie jest więc jej obca, tym bardziej, że od sześciu lat przewodziła polskiej delegacji w ESA.

Branża kosmiczna jest jednym z ważnych elementów rządowej „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Długofalowe kierunku rozwoju branży kosmicznej zostały wskazane w Polskiej Strategii Kosmicznej na lata 2017-2030. W ramach polskiego programu kosmicznego miałby powstać satelita obserwacyjny Ziemi. Obserwacje Ziemi przez satelitę mogą służyć m.in. do precyzyjnego monitorowania pogody, natężenia ruchu np. lotniczego czy drogowego, a w rolnictwie do planowania i badania stanu upraw.