Kolejny ważny dokument w mObywatelu

Od 1 stycznia 2027 r. uczelnie będą zobowiązane do wydawania absolwentom dyplomów ukończenia studiów w postaci elektronicznej, a w postaci papierowej – tylko na wniosek studenta. Dyplom będzie można pobrać w aplikacji mObywatel.

Publikacja: 15.05.2025 13:42

Usługa weryfikacja uprawnień kierowcy w mObywatelu została udostępniona 2 kwietnia 2025 wraz z wersj

Usługa weryfikacja uprawnień kierowcy w mObywatelu została udostępniona 2 kwietnia 2025 wraz z wersją 4.55

Foto: Adobe Stock

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstaje projekt ustawy, która umożliwi wdrożenie procesu wydawania dyplomów ukończenia studiów wraz z suplementami do dyplomów, dyplomów doktorskich i dyplomów habilitacyjnych w postaci elektronicznej oraz jako dokumentów mobilnych w aplikacji mObywatel. Chodzi m.in. o  prawne umocowanie poświadczeń elektronicznych druków oświatowych i dyplomów, utworzenie systemu teleinformatycznego pozwalającego na ich udostępnianie.

Nie będzie Portalu Edukacji i Nauki

Zgodnie z nowelizacją  Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce uchwaloną jeszcze za rządu PiS, od 1 stycznia 2026 r. uczelnie miały wydawać w postaci elektronicznej dyplomy i suplementy ukończenia studiów wyższych oraz dyplomy doktorskie i habilitacyjne. Tylko w przypadku studentów i absolwentów będących żołnierzami pozostać miała  jedynie wersja papierowa dyplomów. E-dyplomy miały być udostępniane poprzez konto w nowym Portalu Edukacji i Nauki.

Obecne szefostwo resortu nauki doszło jednak do wniosku, że zmiany zostały wprowadzone w sposób nieprawidłowy i mogą budzić wątpliwości interpretacyjne. Ma też inną  koncepcję co do sposobu wydawania dyplomów w postaci elektronicznej, jak również zasad ich udostępniania. Stąd projekt nowelizacji do nowelizacji. Wśród najistotniejszych zmian jest przesunięcie o rok obowiązku wydawania e-dyplomów. Resort chce też odstąpić od pomysłu utworzenia Portalu Edukacji i Nauki, gdyż nie widzi realnych perspektyw na wdrożenie portalu w przewidywalnej przyszłości. 

Czytaj więcej

Ministerstwo: w aplikacji mObywatel pojawi się rewolucyjne rozwiązanie

Koniec papierowych dyplomów? Niezupełnie

Zgodnie z opublikowanym w wykazie prac rządu projektem, kierunek został zachowany -  forma elektroniczna ma być obowiązkową i podstawową formą wydawania
dyplomów ukończenia studiów wraz z suplementami. Dokumenty w postaci papierowej będą wydawane nieodpłatnie, wyłącznie na wniosek studenta, w terminie 30 dni od dnia wydania dyplomu ukończenia studiów,  w postaci elektronicznej. Ważne przy tym jest, że data wydania dyplomu ukończenia studiów w postaci papierowej będzie musiała być taka sama jak data wydania dyplomu w postaci elektronicznej. Wydanie dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz ich odpisów w postaci papierowej będzie możliwe wyłącznie po wydaniu tych dokumentów w postaci elektronicznej.

Odpis dyplomu w języku obcym będzie de facto kolejnym egzemplarzem (kolejną wersją) tego dokumentu, ale w języku obcym. Na podstawie projektowanych przepisów, na wniosek studenta lub absolwenta, uczelnia będzie wydawała w postaci elektronicznej dodatkowy odpis dyplomu w języku obcym lub odpis suplementu do dyplomu w języku obcym, z tym, że uczelnia nie będzie „ponownie” wydawała dodatkowych odpisów tych dokumentów w języku obcym, w którym zostały one już wcześniej wydane na podstawie wcześniejszego wniosku studenta. Dokument taki wydany w postaci elektronicznej będzie przechowywany w repozytorium.

W projekcie zagwarantowano też prawa studentom i absolwentom posiadającym dyplom ukończenia studiów wydany w postaci papierowej, którzy będą mogli wnioskować o dodatkowy odpis (w postaci papierowej, w języku polskim lub w języku obcym) dyplomu ukończenia studiów lub suplementu do dyplomu, przy czym w przypadku absolwenta proponuje się ograniczenie czasowe na złożenie ww. wniosku – 10 lat od dnia ukończenia studiów. Zmiana ta jest dokonywana w związku z postulatami uczelni wskazującymi na problemy związane ze sporządzaniem dodatkowych odpisów dyplomu na odpowiednim druku, który po wielu latach od ukończenia studiów ulega wyczerpaniu. W ocenie uczelni autentyczność takich dokumentów może budzić wątpliwości ze względu na możliwe rozbieżności między oryginałem dyplomu ukończenia studiów a jego odpisem, np. w zakresie nazwy uczelni (po jej zmianie), czy braku jednostki organizacyjnej uczelni (która widnieje na oryginale dyplomu).

Czytaj więcej

Internet jest już prawem człowieka

30 dni na e-dyplom dla świeżo upieczonych doktorów

Dyplom doktorski i dyplom habilitacyjny będą mogły być wydawane także w postaci papierowej na wniosek osoby, której nadano stopień naukowy doktora albo stopień naukowy doktora habilitowanego albo stopień doktora w zakresie sztuki albo doktora habilitowanego w zakresie sztuki, zwane dalej łącznie „stopniem”. Istotną zmianą zaproponowaną w projektowanej ustawie jest natomiast wprowadzenie terminu na wydanie dyplomu doktorskiego albo dyplomu habilitacyjnego osobie, której nadano stopień. Termin ten będzie wynosił 30 dni od dnia nadania stopnia. Ma to zapobiec częstym sytuacjom zbyt długiego oczekiwania na wydanie dyplomu doktorskiego albo dyplomu habilitacyjnego przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wprowadzony termin będzie dotyczył wyłącznie postaci elektronicznej tych dokumentów.

Na wniosek osoby, której nadano stopień, będzie wydawany również odpis dyplomu doktorskiego albo dyplomu habilitacyjnego, w postaci elektronicznej, w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim lub łacinie. Analogicznie do zmian dotyczących dyplomów ukończenia studiów, w przypadku dokumentów w postaci elektronicznej odpis dyplomu doktorskiego albo dyplomu habilitacyjnego będzie kolejnym egzemplarzem tego dokumentu w języku obcym.

Jeżeli stopień doktora zostanie nadany wspólnie przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, podmioty te będą wydawały wspólny dyplom doktorski w postaci elektronicznej albo jeden z podmiotów wyda ten dyplom w postaci elektronicznej. W przypadku stopnia doktora nadanego przez podmiot systemu szkolnictwa wyższego i nauki po przeprowadzeniu postępowania z udziałem podmiotu zagranicznego obowiązek wydania dyplomu doktorskiego w postaci elektronicznej będzie dotyczył w sposób oczywisty wyłącznie podmiotów krajowych. Osoba, której nadano stopień doktora, będzie mogła otrzymać w tym przypadku wspólny dyplom doktorski w postaci papierowej albo podmiot zagraniczny wyda dyplom doktorski w postaci papierowej, a podmiot albo podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki wydadzą dyplom doktorski w postaci elektronicznej.

Dyplom doktorski albo dyplom habilitacyjny będzie mógł zostać wydany w postaci papierowej na wniosek osoby, której nadano dany stopień. Wydanie odpowiedniego dokumentu oraz jego odpisów w postaci papierowej będzie możliwe wyłącznie po wydaniu tych dokumentów w postaci elektronicznej. Przepisy te nie będą miały jednak zastosowania w sytuacji, gdy podmiot systemu szkolnictwa wyższego i nauki wraz z podmiotem zagranicznym – na podstawie zawartej umowy – wydadzą dyplom wspólny wyłącznie w postaci papierowej.

Projektowane przepisy wprowadzają także możliwość złożenia wniosku przez osobę, której nadano stopień, przed upływem 10 lat od dnia jego nadania, o wydanie przez podmiot systemu szkolnictwa wyższego i nauki odpisu dyplomu doktorskiego albo dyplomu habilitacyjnego, w języku polskim lub w języku obcym w postaci papierowej.

Jak uzyskać e-dyplom dla pracodawcy? 

Posiadacz dyplomu będzie mógł pobrać dokument w postaci elektronicznej z repozytorium, które zostanie utworzone jako baza danych systemu POL-on.  Natomiast podmiot lub osoba (uczelnia, potencjalny pracodawca, samorząd zawodowy itp.), którym posiadacz dyplomu udostępni dane umożliwiające dostęp do informacji o tym dyplomie (lub okaże dyplom w postaci elektronicznej), będą mogli za pomocą repozytorium jednoznacznie potwierdzić, że dyplom danej osoby został zdeponowany w repozytorium. W projekcie przewidziano także możliwość integracji repozytorium z aplikacją mObywatel, co umożliwi dostęp do dyplomów z poziomu np. smartfona.  

Projekt przewiduje też rozwiązania dla osób, które ukończą studia w okresie od dnia 30 czerwca 2026 r. do dnia 31 grudnia 2026 r. W ich przypadku uczelnia będzie mogła wydawać dyplomy ukończenia studiów wraz z suplementami do dyplomów i odpisy tych dokumentów w języku obcym w postaci elektronicznej, niezależnie od wydawanych nadal w tym okresie obligatoryjnie dokumentów w postaci papierowej. W przypadku gdy uczelnia zdecyduje o wydawaniu absolwentom tych dokumentów także w postaci elektronicznej, będzie musiała zrobić to nieodpłatnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów. Analogiczne rozwiązania przewidziano dla podmiotów nadających stopnie w odniesieniu do dyplomów doktorskich i dyplomów habilitacyjnych. 


W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstaje projekt ustawy, która umożliwi wdrożenie procesu wydawania dyplomów ukończenia studiów wraz z suplementami do dyplomów, dyplomów doktorskich i dyplomów habilitacyjnych w postaci elektronicznej oraz jako dokumentów mobilnych w aplikacji mObywatel. Chodzi m.in. o  prawne umocowanie poświadczeń elektronicznych druków oświatowych i dyplomów, utworzenie systemu teleinformatycznego pozwalającego na ich udostępnianie.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr