[b]Naczelna Rada Adwokacka wzywa rząd do przeglądu ustaw [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=20959799EBB38BCA863EC08D78273265?id=185066]o policji[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=871B452A35EBAC2927C0D97A0BD14DDA?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link][/b]
Obywatele mają prawo do prywatności, stwierdziła Komisja Praw Człowieka działająca przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Adwokaci obradujący w 13. rocznicę wejścia w życie Konstytucji RP stwierdzili, że stan legislacji i praktyka stosowania przepisów przez służby specjalne narusza konstytucyjne prawa obywateli. Komisja odniosła się w ten sposób do ujawnionych w ostatnich dniach przypadków inwigilacji dziennikarzy i zwróciła uwagę, że pojawiają się nawet informacje o podsłuchach stosowanych wobec adwokatów. „Gdyby się potwierdziły, oznaczałyby ingerencję w prawa obywatelskie o charakterze właściwym dla państwa policyjnego” – czytamy w przyjętej przez komisję uchwale.
Komisja zwróciła uwagę, że policja i służby specjalne powinny z urzędu informować inwigilowanych o podjętych środkach kontroli.
– Konstytucja RP gwarantuje obywatelom prawo do prywatności. Daje adwokatom czy dziennikarzom możliwość rzetelnego wykonywania zawodu. Inwigilacja takich osób to pogwałcenie fundamentalnej zasady zachowania tajemnicy zawodowej – powiedział adw. Piotr Sendecki, przewodniczący komisji.