Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie zapadł 21 czerwca. Skarb Państwa został zobowiązany do zapłaty  na rzecz byłego prezydenta ponad 294 tys. zł odszkodowania i 2 mln zł zadośćuczynienia. Taka ma być rekompensata za krzywdę - "niewątpliwie niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie" oraz utratę wynagrodzenia, jakie  Małkowski otrzymywałby do końca kadencji na stanowisku prezydenta Olsztyna, gdyby nie został aresztowany.

Jak donosi TVN24, od czerwcowej decyzji SO wpłynęły dwie apelacje. Rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Marta Banaś-Grabek poinformowała, że jedna została złożona przez pełnomocnika reprezentującego Skarb Państwa, a druga przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.

Apelacje rozpozna Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Pełnomocnik byłego prezydenta mec. Marek Gawryluk przekazał, że nie będzie się odwoływał w imieniu swojego klienta, choć sąd zasądził mniej niż żądał Małkowski (prawie 2,8 mln zł).

- Akceptujemy wyrok sądu pierwszej instancji - wyjaśnił adwokat.

Czytaj więcej

Były prezydent Olsztyna uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki

„Rzeczpospolita" w 2008 r. opisała dramat urzędniczki z olsztyńskiego magistratu, która przez lata była ofiarą seksualnej natarczywości ówczesnego prezydenta miasta. Po wybuchu seksafery Czesław Małkowski stracił mandat i stanął przed sądem. Od początku konsekwentnie twierdził, że jest niewinny.

W 2015 roku Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał b. prezydenta Olsztyna na 5 lat więzienia za zgwałcenie urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży, oraz usiłowania gwałtu. W grudniu 2016 r., po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący Małkowskiego w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu. Skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Drugi proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. W 2018 r. zapadł tam wyrok uniewinniający byłego prezydenta. Prokuratura złożyła apelację.

W 2019 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie prawomocnie uniewinnił Małkowskiego od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki. Od tego wyroku wniesiono kasacje prokuratury i oskarżycielki , które zostały oddalone przez Sąd Najwyższy  w styczniu 2022 roku.

Wówczas pełnomocnik byłego prezydenta Olsztyna pozwał Skarb Państwa. Proces utajniono ze względu na „uzasadniony interes wnioskodawcy”.

Czytaj więcej

Sekstelefony prezydenta Małkowskiego