- W czasie pobytu w pensjonacie wypoczynkowym recepcjonista poprosił mnie o pozostawienie dowodu osobistego. Miałem go odebrać dopiero w dniu wyjazdu. Czy rzeczywiście miał do tego prawo?
– pyta czytelnik.
Hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe gromadzą dane osób korzystających z ich usług. Rezerwując zatem miejsce w takim obiekcie, musimy być przygotowani na prośbę o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Co istotne przedsiębiorcy prowadzący tego typu obiekty gromadzą dane na podstawie szczególnych, wobec ustawy o ochronie danych osobowych, przepisów prawa. Uprawnienie takie daje im ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.).
Zgodnie z jej art. 18 ust. 1 osoba, która przybywa do domu wczasowego lub wypoczynkowego, pensjonatu, hotelu, motelu, domu wypoczynkowego, pokoju gościnnego, schroniska, kempingu lub na strzeżone pole biwakowe albo do innego podobnego zakładu, jest obowiązana zameldować się na pobyt czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia.