HFPC: uzgodnienie płci nadal źle dokonywane

HFPC zajęła stanowisko w związku z odmową podpisania przez Prezydenta RP ustawy o uzgodnieniu płci. Zastrzeżenia HFPC wzbudził również sposób uzasadnienia tej decyzji.

Publikacja: 11.10.2015 14:09

HFPC: uzgodnienie płci nadal źle dokonywane

Foto: www.sxc.hu

W stanowisku podkreślono, że ustawa o uzgodnieniu płci wprowadza procedurę i określa skutki uzgodnienia płci w zgodzie ze standardami międzynarodowymi. Do tej pory zasady uzgadniania płci były określane wyłącznie przez orzecznictwo i nie były wolne od wad.

„Odrzucenie ustawy spowoduje, że uzgodnienie płci nadal będzie się dokonywało w procedurze niedostosowanej do specyfiki tych spraw (np. konieczność pozwania rodziców), w braku jednoznacznie określonych skutków tej procedury i w warunkach niepewności co do jej przebiegu" – czytamy w stanowisku.

„Konieczność przyjęcia ustawy o uzgodnieniu płci wynika m.in. z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i od dawna była podkreślana także przez środowiska naukowe. Ustawa jest realizacją prawa osób transpłciowych do ochrony ich tożsamości i godności" – mówi dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC.

„Nieuchwalenie ustawy nie jest również rozwiązaniem problemów wskazanych przez Prezydenta, ponieważ występują one niezależnie od tego, czy ta wejdzie w życie i są skutkiem występowania u bardzo wąskiej grupy osób niezgodności między tożsamością płciową o płcią metrykalną" – dodaje dr Dorota Pudzianowska.

HFPC wyraziła nadzieję, że Sejm nie podzieli wniosków Prezydenta i ponownie uchwali ustawę o uzgodnieniu płci.

Stanowisko dostępne jest tutaj.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo