Windykatorowi nie trzeba podawać PESEL-u

Nawet jeśli mamy niespłacony dług, nie musimy ujawniać swoich danych osobowych firmom windykacyjnym. Mają inne sposoby, by je zdobyć.

Publikacja: 23.10.2015 08:56

Windykatorowi nie trzeba podawać PESEL-u

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Telefon o szóstej rano z żądaniem podania danych osobowych. Rozmówca przedstawia się, że jest z firmy windykacyjnej. W takich sytuacjach lepiej być wyspanym, bo możemy wpaść w kłopoty. Po drugiej stronie może być oszust. Ale nawet gdy rzeczywiście rozmawiamy z przedstawicielem firmy windykacyjnej, swoich danych lepiej mu nie podawać.

Nie wiesz, komu dajesz

Czemu firmy zajmujące się ściąganiem długów próbują serią szybkich telefonów zdobyć dane od swoich rozmówców? Bo bardzo często nie mają wszystkich potrzebnych informacji. Upewniają się więc, czy Jan Kowalski, do którego dzwonią, to rzeczywiście ten, o którego im chodzi.

– W ten sposób chcą zaktualizować dane. Bywa, że firma, która sprzedała dług, nie dysponowała np. numerem PESEL, a ten jest potrzebny, by sąd w Lublinie, do którego trafia wiele spraw o zapłatę, wydał klauzulę wykonalności – mówi Tomasz Konieczny, radca prawny z kancelarii Konieczny, Grzybowski, Polak. Dodaje, że firmy windykacyjne próbują na różne sposoby zdobyć dane, bo bez niektórych nie są w stanie przeprowadzić do końca egzekucji.

– Nie ma jednak żadnej podstawy prawnej, która by kazała dłużnikowi podawać firmie swoje dane osobowe – zaznacza Tomasz Konieczny.

Magdalena Kogut-Czarkowska, radca prawny w kancelarii Baker & McKenzie, dodaje, że danych nie trzeba podawać choćby dlatego, że nie wiadomo, z kim tak naprawdę się rozmawia przez telefon.

Długa procedura

– To nie pytany, ale pytający ma wiele obowiązków informacyjnych. Powinien podać, skąd dzwoni (nazwa firmy), wyjaśnić, w jakim celu dane są potrzebne, a także wskazać podstawę prawną do żądania informacji – tłumaczy Magdalena Kogut-Czarkowska. Dodaje, że jeśli dzwoniący nie chce nam podać takich informacji, powinno to wzbudzić naszą czujność. Jeśli mamy wątpliwości, możemy zwrócić się do firmy z pytaniem, jakie dane o nas posiada i skąd je ma.

Firmy windykacyjne mogą same ustalić dane osobowe dłużnika, zwracając się z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ale muszą wykazać interes prawny.

– Trzeba np. dołączyć dokument potwierdzający, że dana osoba ma niezapłacone zobowiązanie. Samo wypełnienie wniosku jest skomplikowane, a cała procedura czasochłonna – mówi Tomasz Konieczny.

Nic dziwnego, że firmy windykacyjne wybierają drogę na skróty.

Przekazywanie danych innym firmom

- Przedsiębiorcy mogą udostępniać dane osobowe np. swoich klientów firmom windykacyjnym, gdy jest to niezbędne do wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów, którzy są administratorami danych.

- Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych prawnie usprawiedliwionym celem jest dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej przez danego przedsiębiorcę działalności.

- Przedsiębiorca może również powierzyć przetwarzanie danych osobowych firmie windykacyjnej na podstawie umowy zawartej na piśmie. W takiej umowie trzeba wskazać ce przetwarzania tych danych.

- Po podpisaniu umowy firma windykacyjna musi zabezpieczyć powierzone jej dane. Ponadto ponosi za nie odpowiedzialność tak jak administrator danych, który je przekazał.

Telefon o szóstej rano z żądaniem podania danych osobowych. Rozmówca przedstawia się, że jest z firmy windykacyjnej. W takich sytuacjach lepiej być wyspanym, bo możemy wpaść w kłopoty. Po drugiej stronie może być oszust. Ale nawet gdy rzeczywiście rozmawiamy z przedstawicielem firmy windykacyjnej, swoich danych lepiej mu nie podawać.

Nie wiesz, komu dajesz

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?