Główne postulaty protestujących cudzoziemców dotyczą warunków panujących w ośrodkach, dotyczących dostępu do informacji w języku zrozumiałym, opieki medycznej i psychologicznej, dostępu dzieci do edukacji, kontaktu ze światem zewnętrznym, stosunkiem funkcjonariuszy prowadzących ośrodki.
- W dużej części ich postulaty pokrywają się z raportami organizacji pozarządowej oraz naszymi obserwacjami - zauważają prawnicy Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów HFPC.
Jako przykład podają m.in. wizytę w ośrodku w Przemyślu. - Zaniepokoiło nas kilka kwestii, w tym dostęp do opieki medycznej i nakładanie na cudzoziemców pozaregulaminowych obowiązków – podkreśliła Maja Tobiasz.
Kontrola w Przemyślu wykazał także, że cudzoziemcy są karani zakazem palenia papierosów za niesprzątanie wspólnej toalety, pomimo tego, iż zgodnie z prawem cudzoziemiec nie jest obowiązany do sprzątania w ośrodku. Ponadto przebywający w ośrodku w Przemyślu skarżyli się na poniżające i agresywne zachowanie niektórych funkcjonariuszy.
Zdaniem Karoliny Rusiłowicz, należy położyć szczególny nacisk na kwestie dotyczące dzieci – nie tyle potrzeby zapewnienia możliwości realizacji ich praw w odniesieniu do edukacji, ile całkowitego zakazu ich umieszczania w ośrodkach zamkniętych.