Uchodźcy z Ukrainy mogą wnosić o dłuższy pobyt

Obywatele Ukrainy, którzy mają PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub działalności gospodarczej.

Publikacja: 31.03.2023 19:03

95 proc. wszystkich cudzoziemców pracujących w Polsce to Ukraińcy

95 proc. wszystkich cudzoziemców pracujących w Polsce to Ukraińcy

Foto: shutterstock

Uchodźcy, którzy czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej, mogą uzyskać stabilniejszą podstawę pobytu w Polsce. Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy na początku kwietnia wprowadza bowiem regulację umożliwiającą obywatelom Ukrainy ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Dotyczy to osób, które posiadają numer PESEL ze statusem UKR. To rozwiązanie opcjonalne.

– Osoby, które legalnie pracują w Polsce, zazwyczaj zachęcam do złożenia wniosku. Na podstawie karty pobytu uzyskają prawo do 500+ i innych świadczeń na dzieci. Utracą natomiast uprawnienia wynikające ze specustawy. Takie osoby nie otrzymają np. pomocy społecznej czy pomocy w zakwaterowaniu. Niektóre osoby ze statusem UKR, np. matki małych dzieci czy kobiety w ciąży, wciąż mogą potrzebować wsparcia w postaci bezpłatnego zakwaterowania, więc złożenie wniosku o pobyt czasowy może nie być dla nich korzystne – mówi Małgorzata Jaźwińska, adwokatka, członkini zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Czytaj więcej

Jaki testament może napisać Ukrainiec w Polsce

Każdy powinien zatem sam ocenić, co jest dla niego korzystniejsze: zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce czy status UKR. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. i nie skorzystają z nowego rozwiązania, będą mogli nadal legalnie przebywać w kraju na podstawie ochrony czasowej.

– Wciąż nie wiadomo, co się stanie po 24 sierpnia. Ochrona związana ze statusem UKR się skończy. Może zostać wydłużona, ale nie możemy być tego obecnie pewni. Zezwolenie na pobyt czasowy daje zazwyczaj prawo do trzyletniego pobytu w Polsce, a potem oczywistą możliwość przedłużenia tego pobytu. Stabilizuje więc pobyt w Polsce – zaznacza Małgorzata Jaźwińska.

Czytaj więcej

ZUS wstrzymuje nienależne wsparcie dla Ukraińców. Odzyskał 35 tys. z 2 mln zł

Wiele wskazuje na to, że także osoby ze statusem UKR będą mogły dłużej przebywać w Polsce legalnie.

– Bazując na decyzji Rady UE o wprowadzeniu ochrony czasowej, z dużym prawdopodobieństwem można się spodziewać, że okres pobytu uznawanego za legalny, który aktualnie kończy się 24 sierpnia, zostanie wydłużony przynajmniej do 4 marca 2024 r. – uważa Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Obecnie ok. 1 mln obywateli Ukrainy i członków ich rodzin korzysta w Polsce z ochrony czasowej, czego potwierdzeniem jest PESEL ze statusem UKR.

Podstawa prawna: niektóre przepisy ustawy z 13 stycznia 2023 r. (DzU., poz. 185).

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach