Reklama
Rozwiń

Uchodźcy z Ukrainy mogą wnosić o dłuższy pobyt

Obywatele Ukrainy, którzy mają PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub działalności gospodarczej.

Publikacja: 31.03.2023 19:03

95 proc. wszystkich cudzoziemców pracujących w Polsce to Ukraińcy

95 proc. wszystkich cudzoziemców pracujących w Polsce to Ukraińcy

Foto: shutterstock

Uchodźcy, którzy czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej, mogą uzyskać stabilniejszą podstawę pobytu w Polsce. Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy na początku kwietnia wprowadza bowiem regulację umożliwiającą obywatelom Ukrainy ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Dotyczy to osób, które posiadają numer PESEL ze statusem UKR. To rozwiązanie opcjonalne.

– Osoby, które legalnie pracują w Polsce, zazwyczaj zachęcam do złożenia wniosku. Na podstawie karty pobytu uzyskają prawo do 500+ i innych świadczeń na dzieci. Utracą natomiast uprawnienia wynikające ze specustawy. Takie osoby nie otrzymają np. pomocy społecznej czy pomocy w zakwaterowaniu. Niektóre osoby ze statusem UKR, np. matki małych dzieci czy kobiety w ciąży, wciąż mogą potrzebować wsparcia w postaci bezpłatnego zakwaterowania, więc złożenie wniosku o pobyt czasowy może nie być dla nich korzystne – mówi Małgorzata Jaźwińska, adwokatka, członkini zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono