Od trzech lat jestem w związku małżeńskim z obywatelką Polski. W przyszłym miesiącu będę mieć w Polsce stałe miejsce zamieszkania. Czy mam prawo starać się o polskie obywatelstwo?
– pyta czytelnik
Cudzoziemiec może stać się obywatelem Polski na kilka sposobów. Z mocy prawa obywatelami Rzeczypospolitej zostają m.in. małoletni, dzieci Polaków (zasada krwi), oraz tzw. repatrianci. Możliwe jest także przywrócenie obywatelstwa polskiego cudzoziemcom, którzy utracili je przed 1 stycznia 1999 r. Czytelnik prawdopodobnie musi zabiegać o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP albo o uznanie za obywatela polskiego. Co ważne, nie musi już rezygnować z posiadanego obywatelstwa innego państwa.
Wszystkie sposoby nabycia obywatelstwa uregulowane są w nowej ustawie o obywatelstwie polskim. Sejm uchwalił ją 2 kwietnia 2009 r., ale ponad trzy lata czekała na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw (w końcu została opublikowana w Dz.U. z 14 lutego 2012 pod poz. 161). Nowe zasady weszły w życie 15 sierpnia 2012 r.
Z woli Prezydenta RP
Obecnie prezydent może nadawać polskie obywatelstwo cudzoziemcom bez względu na to, czy i jak długo przebywają w Polsce i czy w ogóle są w jakikolwiek sposób zintegrowane z polskim społeczeństwem. Nie muszą też znać naszego języka, choć z pewnością jest to dobrze widziane.