Reklama
Rozwiń

Selfie pomaga w zakładaniu kont

Kolejne banki umożliwiają założenie konta bez wychodzenia z domu, bo tożsamość potwierdza się własnoręcznym zdjęciem.

Publikacja: 13.05.2020 21:00

Weryfikacja tożsamości za pomocą biometrii twarzy pozwala na zdalne i w pełni cyfrowe założenie kont

Weryfikacja tożsamości za pomocą biometrii twarzy pozwala na zdalne i w pełni cyfrowe założenie konta

Foto: AdobeStock

Nawet największe banki przyznają, że z powodu pandemii mają problemy z obsługą kurierską i realizacją wniosku klientów o założenie nowego konta. Dlatego niektóre z nich oferują nowatorskie podejście do otwierania rachunków: weryfikację tożsamości za pomocą selfie.

Już w ubiegłym roku takie rozwiązanie wprowadziło najpierw Pekao, a później Credit Agricole. Pandemia jednak zmobilizowała kolejne banki, od niedawna taką ofertę wprowadziły Millennium, BNP Paribas, Citi Handlowy i ING Bank Śląski. Na przykład w Handlowym zakładanie konta z użyciem zdalnej weryfikacji tożsamości za pomocą biometrii twarzy (zdjęcie dowodu i twarzy klienta) może potrwać tylko 10 minut i składa się z trzech kroków: wypełnienia wniosku na komputerze lub smartfonie, potwierdzenia tożsamości na telefonie przy użyciu linka otrzymanego w wiadomości SMS, kierującego na stronę identyfikacji tożsamości na podstawie zdjęcia dowodu osobistego i zdjęcia twarzy, a na końcu akceptacji dokumentów za pomocą kodu SMS otrzymanego na telefon. Co ważne, tego typu procesy nie wymagają wizyty kuriera ani dodatkowej autoryzacji z wykorzystaniem wideokonferencji. Wszystkie dokumenty są przekazywane klientowi w formie elektronicznej w wiadomości e-mail.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI