Postępowanie upadłościowe a egzekucja

Postępowanie upadłościowe zastępuje wcześniejsze postępowania egzekucyjne.

Publikacja: 01.08.2023 11:37

Postępowanie upadłościowe a egzekucja

Foto: Adobe Stock

Postępowanie upadłościowe generalnie zastępuje indywidualne wcześniejsze postępowania egzekucyjne. Lege non distinguente zarówno sądowe, jak i administracyjne. Interes generalny wierzycieli jest zdefiniowany przez prawo upadłościowe i w ramach tej procedury, w myśl założeń systemowych, następuje najpełniejsza realizacja sprawiedliwego użycia niewystarczających środków majątkowych na zaspokojenie ogółu wierzytelności w stosunku do dłużnika.

Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulega zawieszeniu z mocy samego prawa z chwilą ogłoszenia upadłości dłużnika. Następnie postępowanie to umarza się z mocy samego prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości (art. 146 ust. 1 p.u.). Ustawodawca wychodzi z trafnego założenia, że postępowanie egzekucyjne i postępowanie upadłościowe co do tego samego przedmiotu nie mogą być prowadzone równolegle. Postępowanie upadłościowe określane bywa jako tzw. egzekucja generalna. Postępowanie upadłościowe przejmuje, w sposób wyłączny, funkcje syngularnych postępowań egzekucyjnych.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności