W wydaniu „Rzeczpospolitej” z 11 lipca 2024 r. ukazał się tekst „Minima legitimia, czyli o delegitymizacji władzy sądowniczej, autorstwa dr. hab. Kamila Zaradkiewicza. Ten sędzia Izby Cywilnej SN został powołany w 2018 r. przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), w jej kształcie wynikającym z ustawy nowelizującej, która weszła w życie w styczniu 2018 r. Czyli zaliczany jest przez część środowiska prawniczego do tzw. (neo)sędziów. Artykuł skłania mnie do kilku refleksji. Zastrzegam, że prezentuję tu wyłącznie swój pogląd, nie zaś Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, w której skład wchodzę.