Tworzyć projekty, które zmienią świat. Trzecie Innovatorium Łukasiewicza

- Roczny budżet Łukasiewicza to 1,6 miliarda złotych. Aż 80 proc. tych funduszy pozyskujemy od biznesu oraz z programów badawczych. Potwierdza to, że Łukasiewicz pracuje z biznesem, a biznes docenia to co robimy – powiedział prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Andrzej Dybczyński inaugurując w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza – największe wydarzenie B+R w Polsce.

Publikacja: 22.06.2023 09:00

Tworzyć projekty, które zmienią świat. Trzecie Innovatorium Łukasiewicza

Foto: materiały prasowe

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Innovatorium Łukasiewicza

Innovatorium Łukasiewicza to przede wszystkim spotkanie nauki i biznesu. Już po raz trzeci wzięli w nim udział kluczowi menadżerowie, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.

„Łukasiewicz pokazuje, że gotowość świata nauki do reagowania na potrzeby biznesu jest wysoka. Dziś serce innowacyjnej Polski bije w Poznaniu" – stwierdził Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki w uroczystym wystąpieniu w trakcie sesji generalnej Innovatorium.

Te słowa znalazły potwierdzenie w liście Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który został odczytany przez Wojewodę Wielkopolskiego Michała Kozłowskiego.

„Od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy ogromny potencjał polskiej nauki i przedsiębiorczości. Jak bowiem uczy doświadczenie, świadoma współpraca między nauką i biznesem skutecznie podnosi nie tylko dynamikę badań, ale też tempo wdrażania innowacji jest najskuteczniejszym napędem rozwoju. Z głębokiego zrozumienia wagi tych zależności powstała Sieć Badawcza Łukasiewicz, jedna z największych w Europie sieci prowadząca prace badawczo-rozwojowe. Jej celem jest dostarczanie polskiej gospodarce rozwiązań w wielu kluczowych obecnie dziedzinach. Temu również służyć ma doroczne Innovatorium Łukasiewicza., w całości poświęcone współpracy w obszarze B+R" – argumentował premier Morawiecki.

Projekt, który zmienił świat

„Jeden projekt może zmienić świat. Tak było w przypadku jednego z przedsiębiorców, który rzucił nam wyzwanie" – powiedział prezes Dybczyński po tym, jak wspomniał kilka sztandarowych projektów Łukasiewicza: roboty do zadań specjalnych dla wojska i policji, technologie rakietowe i kosmiczne czy automatyzacja produkcji.

Tymczasem naukowcy Łukasiewicza, którzy odpowiedzieli na wyzwanie tego przedsiębiorcy, wcale nie zajmowali się najbardziej modnymi technologiami ostatnich lat. Jako przykład odpowiedzi Łukasiewicza na realne problemy jednego z polskich przedsiębiorców, prezes Dybczyński przywołał przykład polskiej firmy z branży przetwórstwa warzyw: przedsiębiorca zajmujący się przemysłowym przetwórstwem cebuli tracił 50% surowca podczas jego obróbki. Przy skali produkcji tej firmy generowało to wielomilionowe koszty, których można było uniknąć. W wyniku prac zespołu projektowego Łukasiewicza, ale również znaczących funduszy zainwestowanych w badania, straty surowca spadły z 50% do 20%, a część odpadów została skierowana do ponownego wykorzystania. „Ten jeden projekt zmienił świat tego przedsiębiorcy" – spuentował Andrzej Dybczyński.

Największe wydarzenie B+R w Polsce

Tegoroczne Innovatorium zorganizowane w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich to cztery sceny, a na nich dyskusje o najważniejszych kwestiach związanych z rozwojem firm oraz prezentacje innowacji stworzonych przez naukowców dla biznesu. Wystąpienia, dyskusje i roundtables skupiały się na potencjale badawczo-rozwojowym polskiej nauki i biznesu. Tematem przewodnim było finansowanie innowacji i model prowadzenia działań B+R, a także mikroelektronika, transport (zwłaszcza rozwój kolei), nowe technologie energetyczne i zielona transformacja.

Ignace, czyli nagrody Sieci Badawczej Łukasiewicz

W ramach sesji generalnej przyznano Ignace – coroczne nagrody Łukasiewicza. Cztery nagrody zostały wręczone w kategoriach: mecenas, partner naukowy, partner biznesowy oraz wdrożenie. Wyróżniono osoby, zespoły, instytucje i firmy, które w ostatnim roku miały znaczący wpływ na funkcjonowanie Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Ignac w kategorii Mecenas Roku trafił do Prezesa Grupy Kapitałowej SOLBET Marka Małeckiego, Partnerem Naukowym Roku została Wojskowa Akademia Techniczna, natomiast Partnerem Biznesowym Roku firma GE Aerospace Poland.

Ostatni Ignac w kategorii Wdrożenie Roku przyznano zespołowi naukowców z Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP za wdrożenie robotów patrolowo-przenośnych do Sił Zbrojnych RP, a nagrodę odebrał lider zespołu Stanisław Nycz.

Arena Prezentacji i Scena Demo Day

Innovatorium Łukasiewicza to nie tylko przemowy, nagrody i dyskusje. W trakcie wydarzenie na Arenie Prezentacji pokazywano innowacje w praktyce. Lasery kaskadowe, biodegradowalne opakowania dla przemysłu spożywczego, napoje bioniczne czy baterie termiczne do inteligentnej amunicji – to tylko niektóre z nich. Łączy je jedno: zostały stworzone we współpracy naukowców z Łukasiewicza z przedsiębiorcami i odpowiadają na ich potrzeby.

Scena Demo Day została przejęta przez zespoły technologiczne z Łukasiewicza, które zaprezentowały swoje projekty czekające na komercjalizację. Wieczorem kapituła wyróżniła trzy zespoły, które mają największą szansą na komercyjny sukces i znalezienie partnera biznesowego. Po raz pierwszy wyróżnione zespoły otrzymały nagrodę w wysokości 200 000 złotych, które będą mogły przeznaczyć na kontynuowanie prac projektowych.

Pierwszy wyróżniony projekt to CerMAXmet, czyli zespół naukowców z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, który zajmuje się wytwarzaniem faz MAX, czyli nanomateriałów łączących zalety ceramiki i metali oraz produktów do zastosowań w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Drugie wyróżnienie trafiło do zespołu EKOMUSH BIO ISOLATION z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, który opracował lekki i ekologiczny materiał konstrukcyjny z grzybni. Trzecim wyróżnionym zespołem został INDICATO, czyli naukowcy z Łukasiewicz – Polskiego Ośrodku Rozwoju Technologii PORT, którzy opracowali termochromowy wskaźnik wyjścia że stanu głębokiego zamrożenia.

W ramach Demo Day przyznano również nagrodę publiczności, która trafiła do zespołu ANTISTATIC DIRECT PLUS, czyli zespołu z Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, który stworzył innowacyjne powłoki lakierowe, dzięki którym możemy skrócić czas oraz obniżyć koszty malowania.

DemoDay nie jest finałem procesu akceleracji. To ważny kamień milowy w tym procesie i zespoły które osiągną ten etap wiedzą już czy są gotowe na opuszczenie strefy komfortu jaką zapewnia instytut. Od DemoDay jednak wszystko się zaczyna – kontakty z inwestorami, kreowanie strategii Go-To-Market. W tym roku po raz pierwszy zacznie się postakceleracja w programie stworzonym wspólnie z Akces NCBR. Spółka ta ma możliwości grantowania naszych naukowców oraz wejścia kapitałowego w pierwszej rundzie finansowania – Magdalelena Bohusz-Boguszewska, dyrektor Departamentu Komercjalizacji w Łukasiewiczu

Legenda polskiego wojska gościem specjalnym Innovatorium Łukasiewicza

„Awans nie jest nagrodą za Twoje osiągnięcia. To przekonanie o tym, że dasz sobie radę z nowymi, trudniejszymi zadaniami" – stwierdził gen. Roman Polko, gość specjalny trzeciego Innovatorium Łukasiewicza. W latach 2000-2004 oraz w roku 2006 był dowódcą Jednostki Wojskowej GROM. Ze swoimi żołnierzami realizował misje na pograniczu kosowsko-macedońskim, w Afganistanie oraz w Iraku. W 2007 roku kierował Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Na początku 2009 roku zakończył zawodową służbę wojskową i odszedł do rezerwy. Wczoraj podzielił się przemyśleniami z lat, które spędził w służbie, zarówno w kraju, jak i poza granicami. W trakcie swojego wystąpienia pokazywał – bazując na swoich zawodowych doświadczeniach – jak budować kulturę organizacyjną i nauczyć ludzi współdziałania.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Innovatorium Łukasiewicza

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Innovatorium Łukasiewicza

Innovatorium Łukasiewicza to przede wszystkim spotkanie nauki i biznesu. Już po raz trzeci wzięli w nim udział kluczowi menadżerowie, naukowcy, inżynierowie, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej, eksperci w zakresie finansowania projektów B+R, goście z zagranicznych ośrodków badawczych i mediów.

Pozostało 95% artykułu
Biznes
Przyszłość prawa w świecie transformacji biznesu – relacja z Forum Legal Transformation 2024
Biznes
Ekonomista oszacował „moc” reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?
Biznes
System kaucyjny u bram, lobbing odpocznie. Jest trzeci wniosek operatora
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biznes
Renasansu atomu już nic nie zatrzyma. Efekt? Wielka hossa na zapomnianym rynku
Biznes
Euro 2024 to emocje nie tylko sportowe. Spółki giełdowe wydają krocie na sponsoring