W spotkaniu, które odbyło się w Kancelarii Prezydenta ramach Forum Debaty Publicznej „Sprawne i służebne państwo" przedstawiciele samorządów prawniczych, Rządowego Centrum Legislacji oraz Kancelarii podkreślali, że mimo wielu projektów legislacyjnych regulujących z urzędu sądową i przedsądową pomoc prawną żaden z nich nie zyskał poparcia.
Przyczyn takiego stanu rzeczy uczestnicy spotkania upatrywali w niskim poziomie świadomości społecznej dotyczącej pomocy prawnej oraz niski poziom świadomości wagi tego zagadnienia wśród polityków. Przejawia się to m.in. w znalezieniu środków finansów na takie wsparcie.
- Jest kilka modeli rozwiązania problemu dostępu do pozasądowej pomocy prawnej. Niektóre projekty zakładają zaangażowanie poradni uniwersyteckich, organizacji pozarządowych, ale zapomina się o tym, że można wykorzystać wiedzę najlepszych fachowców, działających w kancelariach adwokackich i radcowskich, tworzących już istniejącą na terenie całego kraju sieć pomocy prawnej. Ci prawnicy nie dość, że są najlepiej przygotowani, to jeszcze są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej – zauważył adw. Mikołaj Pietrzak, reprezentujący Naczelną Radę Adwokacką.
Przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy NRA zaproponował przeprowadzenie symulacji ekonomicznej, która wykazałaby nie tylko koszty zapewnienia tej pomocy, ale także oszczędności wynikające ze zmniejszonej ilości postępowań sądowych, do których mogłoby nie dojść, dzięki otrzymaniu przez klienta na wczesnym etapie trafnej porady prawnej.