Wyniki Millennium lepsze od prognoz, ale problem frankowy wciąż ciąży

Bank wypracował niemal 103 mln zł zysku netto w III kwartale 2023 r. Liczba pozwów dotyczą kredytów w CHF wzrosła, a liczba ugód - spadła.

Publikacja: 27.10.2023 10:42

Oddział banku Millennium we Wrocławiu

Oddział banku Millennium we Wrocławiu

Foto: Bloomberg

Zysk netto grupy Banku Millennium w III kwartale 2023 roku wyniósł 102,7 mln zł – wynika z piątkowego raportu. To o 16 proc. więcej niż oczekiwania analityków, którzy spodziewali się średnio 88,5 mln zł. W II kw. br. zysk netto wynosił 106 mln zł, a w III kw. 2022 r. bank zanotował ok. 1 mld zł straty.

Czwarty kwartał z rzędu na plusie

Władze banku oceniają ten wynik jako bardzo dobry. To dodatni wynik osiągnięty czwarty kwartał z rzędu, a gdyby skorygować go o koszty związane z walutowymi kredytami hipotecznymi oraz podatek bankowy, zysk w III kw. byłby rekordowy i wynosiłby 819 mln zł.

- W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku osiągnęliśmy znaczący skonsolidowany zysk netto w wysokości 461 mln zł, dzięki dobrym wynikom biznesowym bankowości detalicznej i korporacyjnej, mimo, iż koszty związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych wciąż stanowiły istotne obciążenie – komentował w komunikacie Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium.

Wynik odsetkowy wyniósł w III kw. 1,37 mld zł i był zgodny z oczekiwaniami rynku. To o 5 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Kwartalna marża odsetkowa (NIM) spadła do 477 pb. z rekordowego poziomu 485 pb. w II kwartale. Bank wyjaśnia, że spadek ten w znacznej mierze to efekt "mianownika" (wysoki wzrost aktywów odsetkowych netto), ponieważ marża przychodowa poprawiła się w tym okresie, a koszt depozytów nieznacznie spadł.

Wynik z prowizji wyniósł 188 mln zł, co było nieco poniżej prognoz analityków.

Czytaj więcej

To może być ostatni tak dobry kwartał dla banków

Liczba ugód w dół, a pozwów w górę

Koszty rezerw na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych sięgnęły w III kwartale 743,2 mln zł, a łączne saldo tych rezerw na koniec września 2023 r. wynosiło 6,98 mld zł. Pokrycie rezerwami portfela aktywnych kredytów walutowych wzrosło do 73,5 proc. z 64,7 proc. kwartał wcześniej i 41,3 proc. rok wcześniej.

Bank podał także, że dotychczas zawarto ponad 20 tys. ugód z tzw. frankowiczami (od początku 2020 r., gdy ugody są oferowane), co stanowi 33 proc. aktywnych kredytów walutowych. Liczba ugód zawartych w III kwartale br. spadła do 869 wobec 925 w II kw. br.

Z kolei liczba nowych sądowych pozwów w sprawach frankowych w III kw. wzrosła do 1864 z 1530 w II kw. Łącznie na koniec września liczba pozwów sięgnął 19,85 tys. dla samego Banku Millennium i dodatkowo 1,6 tys. dotyczących umów byłego Euro Banku.

Czytaj więcej

Banki szykują się do zwolnień. Co to oznacza dla rynku

Będą pozwy o WIBOR?

Bank podaje także, że część nowych pozwów (ok. 10 proc.) pochodzi od osób, które już wcześniej w całości spłaciły swój kredyt CHF lub przewalutowały go na polską walutę.

Są też pierwsze pozwy dotyczące hipotecznych kredytów w złotych (o zwrot świadczeń spełnionych w wykonaniu umowy kredytu). Nie jest ich dużo – 39, ale Millennium ocenia że może tu nastąpić wzrost. „Zarzuty kredytobiorców koncentrują się wokół wskaźnika WIBOR jako niezrozumiałego, niemożliwego do zweryfikowania elementu mającego wpływ na zobowiązanie konsumenta, jak również kwestii niewystarczającego zakresu informacji o skutkach zmiennego oprocentowania przekazywanych konsumentowi przez bank przed zawarciem umowy" – czytamy w raporcie.

W pozostałych obszarach wyniki Millennium w III kw. były całkiem dobre. Saldo rezerw (bez rezerw frankowych) wyniosło w III kw. kwartale 64,2 mln zł, a koszt ryzyka pozostał niski (31 pb.) dzięki ciągle niskiemu kosztowi ryzyka w segmencie przedsiębiorstw. Koszty ogółem w III kwartale wyniosły 493,8 mln zł.

Czytaj więcej

Banki tworzą mniej rezerw na kredyty frankowe

Więcej depozytów i kredytów

Prezes Joao Bras Jorge, podkreślał, że także pod względem biznesowym III kwartał można zaliczyć do udanych. - Liczba aktywnych klientów detalicznych wzrosła o ponad 32 tys. do poziomu blisko 2,98 mln klientów. Zdalne kanały banku cieszyły się jeszcze większą popularnością. Z bankowości elektronicznej korzystało 2,66 mln klientów, a z aplikacji mobilnej ponad 2,4 mln, co oznacza wzrost w skali roku aż o 11 proc. – wylicza prezes.

Na koniec kwartału depozyty klientów osiągnęły poziom 106,2 mld zł, wyższy o 9 proc. r/r i 6 proc. kw/kw. Bank zwiększył sprzedaż kredytów hipotecznych, zawarł nowe umowy o łącznej wartości prawie 1,3 mld zł (+36 proc. kw./kw.) i osiągnął udział w rynku na poziomie blisko 10 proc.

- Sprzedaż kredytów gotówkowych była na poziomie 1,66 mld zł, co stanowiło istotny wzrost (o 9 proc.) w porównaniu do trzeciego kwartału 2022 r. W bankowości korporacyjnej nadal rozwijamy cyfrową obsługę klientów, m.in. wprowadziliśmy kolejne funkcje w nowej aplikacji mobilnej dla firm – przekonuje Joao Bras Jorge.

Zysk netto grupy Banku Millennium w III kwartale 2023 roku wyniósł 102,7 mln zł – wynika z piątkowego raportu. To o 16 proc. więcej niż oczekiwania analityków, którzy spodziewali się średnio 88,5 mln zł. W II kw. br. zysk netto wynosił 106 mln zł, a w III kw. 2022 r. bank zanotował ok. 1 mld zł straty.

Czwarty kwartał z rzędu na plusie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony
Banki
Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne
Banki
Santander BP zarobił w II kw. więcej niż oczekiwano. Ale najmniej od co najmniej roku
Banki
Chińczycy odcinają Rosjan od juana. Banki zrywają z giełdą w Moskwie
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Banki
Kalkulator emisji węgla podbił serca banków. ESG wchodzi do małych firm