fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Irlandczycy podwoją inwestycje w luksusowe kartony z Lublina

Ponad 53 mln zł chce zainwestować w Lublinie irlandzki koncern Clondalkin w rozbudowę i unowocześnienie swojej firmy papierniczej.
Boxes Prestige Poland działa w Polsce od 2003 r. Do tej pory Clondalkin zainwestował w lubelski zakład ok. 40 mln zł. Kolejne 53 mln zł zamierza wydać do końca 2010 roku. Większość z tej kwoty zostanie wydana w pierwszych dwóch latach na podwojenie i unowocześnienie produkcji oraz rozbudowę infrastruktury okołoprodukcyjnej.
Lubelska firma nadal chce się koncentrować na wytwarzaniu opakowań kartonowych dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego. Dział ten wypracowuje obecnie największe przychody. Niemal połowa produkcji trafia do koncernu kosmetycznego Avon.
Jednocześnie Boxes Prestige Poland zamierza rozwijać swoją drugą gałąź – produkcję etykiet samoprzylepnych na potrzeby producentów alkoholi, kosmetyków i parafarmaceutyków. Spółka uruchomiła tę działalność pod koniec 2005 r. W ubiegłym roku, aby zwiększyć udział w rynku oraz pozyskać klientów z branży farmaceutycznej, kupiła krakowską spółkę Pharmagraphics Central-Europe (po kilku miesiącach zlikwidowała ją, przenosząc działalność do Lublina). Obecnie z tego źródła pochodzi już jedna trzecia przychodów firmy.
Od trzech lat Boxes Prestige Poland systematycznie poprawia wyniki finansowe. Jej przychody w tym okresie wzrosły z 16 do 46,8 mln złotych. Podwoił się także zysk. W tym roku, przy przychodach ok. 63 mln zł, spółka wypracuje zysk netto na poziomie 13 mln zł.
To efekt zwiększonych zamówień (m.in. zaczęła produkować dla grupy L’Oreal), a także podwyższenia marży brutto na produkowane opakowania, optymalizacji kosztów produkcyjnych i poprawy wydajności parku maszynowego.
Koncern Clondalkin jest liderem w produkcji papierowych opakowań w Europie i USA, gdzie w 40 zakładach zatrudnia prawie 4 tysiące pracowników. Boxes Prestige Poland działa w ramach Boxes Group, która posiada jeszcze sześć innych zakładów: cztery w Wielkiej Brytanii i dwa w Holandii.
Przychody 63 mln zł
Zysk netto 13 mln zł
Zatrudnienie ok. 120 osób
Szacunki na 2007 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA