fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Akcje Kredyt Banku w górę

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Inwestorzy windują cenę w oczekiwaniu na wezwanie do sprzedaży akcji
Notowania walorów Kredyt Banku podniosły się o blisko 7 proc., do 12,3 zł. W trakcie sesji kurs rósł nawet o ponad 13 proc. po pojawieniu się informacji, że hiszpański Santander jest coraz bliższy przejęcia polskiego banku.

Trwają rozmowy

Informacje o tym, że trwają dwustronne rozmowy między hiszpańską grupą a belgijskim KBC, pojawiły się już wcześniej. Ostatnio pisaliśmy o tym w sobotnim wydaniu "Rz".
Natomiast dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" podała, że Santander przeprowadził już due diligence, czyli badanie ksiąg finansowych spółki, i złożył Belgom ofertę.
–Wczorajszy wzrost ceny akcji Kredyt Banku to efekt tych doniesień. Średni kurs z ostatnich sześciu miesięcy, po którym byłoby ogłoszone ewentualne wezwanie, jest dużo wyższy niż obecna cena rynkowa, dlatego cena poszła znacznie w górę –tłumaczy Grzegorz Zawada, szef działu analiz Domu Maklerskiego PKO BP.
–Prawdopodobnie argumentem, który przekonał KBC do tego, by nie organizować otwartego przetargu, było zaproponowanie wstępnej, ale relatywnie atrakcyjnej ceny, która może być zaktualizowana po przeprowadzeniu due diligence. Zakładam, że rozmowy między Santanderem i Belgami zaczęły się przedostatnim załamaniem na rynkach, więc wydaje się, że chodzi ocenę znacznie wyższą niż obecna na rynku –dodaje inny analityk.
Przedstawiciele KBC nie chcieli odpowiedzieć napytanie, na jakim etapie jest proces poszukiwania nowego inwestora dla Kredyt Banku.

Musi być zgoda KE

– Proces "dezinwestycji" jest w toku. Nie możemy i nie będziemy komentować rynkowych pogłosek ani podawać żadnych szczegółów dotyczących procesu, ponieważ jesteśmy zobowiązani do zachowania poufności –powiedziała Viviane Huybrecht, rzecznik grupy KBC.
Belgowie, którzy w czasie kryzysu finansowego otrzymali pomoc rządu, dostali pod koniec lipca zgodę Komisji Europejskiej na zamianę planowanej oferty publicznej mniejszościowego pakietu akcji czeskiego banku CSOB i węgierskiego K&H na sprzedaż polskich aktywów –Kredyt Banku i Warty. W poszukiwaniu inwestora dla Kredyt Banku pomaga im Merrill Lynch. Doradzał on Santanderowi w przejęciu BZ WBK.
KBC ma 80 proc. akcji Kredyt Banku wartych, według wczorajszej wyceny, 2,7 mld zł oraz jest jedynym udziałowcem Warty wycenianej na1 – 1,5 mld zł.
Proces sprzedaży Warty jest prowadzony osobno. Wczoraj ViennaInsurance Group, największa firma ubezpieczeniowa w Europie Wschodniej, potwierdziła, że może rozpocząć w przyszłym miesiącu badanie finansów Warty. – Po zapoznaniu się zdanymi podejmiemy decyzję o złożeniu oferty zakupu – powiedział Guenter Geyer, prezes ViennaInsurance Group, cytowany przez agencję Bloomberg.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA