fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Pośrednicy i zarządcy nie będą mieli egzaminów

Dostęp do tych dwóch ważnych dla rynku nieruchomości zawodów zostanie zliberalizowany. W piątek Sejm uchwalił ostateczną wersję nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Dotychczas, aby móc pracować w tych zawodach, należało -oprócz posiadania odpowiedniej praktyki i wykształcenia - zdać również specjalistyczne egzaminy. Teraz ten ostatni wymóg zniknie. Licencjonowanym pośrednikiem zostanie więc osoba, która ma wyższe wykształcenie, ukończyła kierunkowe studia podyplomowe i odbyła praktykę zawodową. Wyjątkowo studia podyplomowe nie będą potrzebne. Nie muszą ich kończyć osoby, które zaliczyły studia wyższe spełniające minimalne wymogi przewidziane dla kursów podyplomowych dla pośredników. Analogiczne zasady obowiązują przy nadaniu licencji zarządcy. Postępowania kwalifikacyjne nie ominą natomiast kandydatów na rzeczoznawców majątkowych. Egzaminy na starych zasadach będą jednak musieli zdawać pośrednicy i zarządcy, którym wcześniej zawieszono licencje zawodowe. Postępowanie kwalifikacyjne czeka również te osoby, które mają średnie wykształcenie i ukończyły specjalistyczny kurs. Muszą one także złożyć do końca roku wnioski o dopuszczenie do takiego postępowania.
Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z tym że zmiany dotyczące zawodów pośrednika i zarządcy będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2008 r. Sejm uchwalił
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA