Biznes

Linie LOT sprzedadzą swoją siedzibę

Przewoźnik nie pozbędzie się Petrolotu i spółki handlingowej LS. Sprzeda natomiast siedzibę i kilka działek
To główne postanowienia zakończonego wczoraj walnego zgromadzenia akcjonariuszy LOT (ponad 93 proc. akcji spółki ma państwo). Oprócz tego została powołana nowa spółka Lot Maintenance Center, która będzie się zajmowała serwisowaniem nie tylko własnych samolotów przewoźnika – ma też świadczyć usługi na zewnątrz. Zostanie ona wydzielona z LOT. Obrady walnego zgromadzenia akcjonariuszy zostały dokończone po dwóch przerwach.
Polski przewoźnik przechodzi obecnie głęboką restrukturyzację. To dlatego zarząd zdecydował się na obniżenie swoich zarobków – WZA zatwierdziło tę uchwałę. W spółce trwają również zwolnienia grupowe. Oszczędności wprowadzone przez nowy zarząd dają już pierwsze efekty. Minione trzy miesiące LOT zakończył na plusie, poprawiło się wypełnienie samolotów, w tym także na kluczowych dla spółki trasach
północnoatlantyckich. Bardzo ostrożnie zarządza się teraz podażą miejsc na poszczególnych rejsach, żeby samoloty nie „woziły powietrza”. Prognozy dla transportu lotniczego na przyszły rok przewidują wprawdzie wyhamowanie tendencji spadkowej, ale i niskie przychody. Przewoźnicy obawiają się podnosić ceny biletów, kasują natomiast posiłki na pokładzie czy bezpłatną prasę, która w większości linii jest oferowana jedynie w klasie biznes.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL