fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Polacy pokochali mobilny Internet

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Ponad milion osób korzysta z bezprzewodowego internetu. Popularność tej usługi w Polsce jest większa niż w Niemczech czy we Francji
Ostatnie promocje sprowadziły ceny mobilnych usług internetowych do 40 – 50 zł miesięcznie. Dzięki temu rynek ciągle się rozwija. Dane od operatorów nie są precyzyjne, ale w pierwszej połowie roku liczbę abonentów mobilnych usług szacowano na 1,1 – 1,2 mln osób. Na koniec roku będzie ich 400 – 500 tys. więcej.
– Konkurencja cenowa stała się naprawdę ostra. Cena i użyteczność usługi powodują, że z powodzeniem konkuruje ona z dostępem w sieciach stacjonarnych – mówi Piotr Chołuj z Polkomtelu. Według niego dla ponad połowy abonentów mobilne usługi to jedyne i podstawowe łącze z siecią. Dla pozostałych jest to drugie rozwiązanie – zaraz po stacjonarnej linii internetowej. Aż 40 proc. wszystkich aktywacji internetowych w dużych sieciach telekomunikacyjnych przypada na operatorów komórkowych. Poza siecią kablową Aster – która korzysta z infrastruktury Orange – żadna sieć nie próbuje sprzedawać usług mobilnych i stacjonarnych razem.
– Usługi uruchomiliśmy około miesiąca temu, więc liczba abonentów jest jeszcze znikoma. To około tysiąca osób. Z drugiej strony 10 – 11 proc. wszystkich aktywacji naszych usług przypada na mobilny dostęp – mówi Janusz Arciszewski, szef Astera. Operatorom sprzyja spadek cen modemów internetowych, które klienci podłączają do komputerów. Dzisiaj nie ma problemów, aby oferować je za 1 – 50 zł już przy rocznych umowach abonenckich. Największym dostawcą pod względem liczby abonentów jest prawdopodobnie Polkomtel, który przyznaje się do ok. 500 tys. klientów. Orange ma ich ok. 400 tys. Play i Orange nie podają danych w rozbiciu na abonentów i użytkowników usług na kartę, więc ich dane trudno porównać. Według specjalistów usługi na kartę to tylko 15 – 20 proc. całego rynku mobilnego Internetu. Zdalny dostęp do sieci to jeden z niewielu segmentów rynku telekomunikacyjnego, w jakim Polska nie wlecze się w ogonie Europy. Wedle raportów Komisji Europejskiej średnia liczba wykupionych usług na 100 obywateli odpowiada w Polsce dokładnie średniej europejskiej (2,8 proc.). Mobilny dostęp przyjmuje się w Polsce lepiej niż we Francji czy w Niemczech. Na początku roku liczbę abonentów tych usług na Starym Kontynencie szacowano na 42 mln osób.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA