fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sprzedaż gazu bez akcyzy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Czy sprzedaż gazu ziemnego dla odbiorców końcowych przez przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem gazem podlega podatkowi akcyzowemu?
Nie, nie jest to bowiem czynność opodatkowana akcyzą. Gaz ziemny – klasyfikowany w grupowaniu 2711 Nomenklatury Scalonej (CN) – jest tzw. wyrobem energetycznym w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7A50217FB1E81421D8151BBF63F7FAA6?id=296270]ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym[/link]. Art 86 ust. 1 pkt 2 tej ustawy wskazuje, że do wyrobów energetycznych zalicza się m.in. wyroby objęte pozycjami CN od 2704 do 2715 (a więc również te mieszczące się w grupowaniu 2711).Wyroby energetyczne należą do wyrobów akcyzowych. Tak wynika z definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy. Jej art. 8 ust. 1 z kolei stanowi, że przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:- produkcja wyrobów akcyzowych (przez którą rozumie się – zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy – wytwarzanie lub przetwarzanie wyrobów energetycznych, w tym również mieszanie lub przeklasyfikowanie komponentów paliwowych, rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, a także barwienie ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA