fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Domownik nie musi posiadać ubezpieczenia rolniczego

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Nie trzeba dokumentować opłacenia składek KRUS przy ubieganiu się o wliczenie do stażu pracowniczego okresu pracy w gospodarstwie rodziców
Sierżant Zbigniew N. wystąpił do pracodawcy – komendanta miejskiej policji w Zamościu – o zaliczenie do wysługi lat, która ma wpływ na wzrost pensji zasadniczej, okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców (od marca 1991 do lipca 1996 r.). Jako dowód przedstawił oświadczenia dwóch świadków mieszkających w sąsiedztwie gospodarstwa rodziców, tak jak wymaga tego art. 3 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=18EF2F37AAAD2D924A9505A0FA2EF809?id=71750]ustawy o wliczeniu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy[/link].Komendant odmówił, powołując się na wykładnię art. 1 ust. 1 wspomnianej ustawy. Uzasadnił, że policjant nie udowodnił, iż pracował w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Dowodem takim powinno być zaświadczenie z KRUS o zgłoszeniu do ubezpieczenia i opłacenie składek. Powoła...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA