fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Nagrania Beatlesów trafiają na aukcję

The Beatles 1962
beatlesphotoblog.com
Oryginalne taśmy z nagraniem koncertu Beatlesów z roku 1962 będzie można kupić na aukcji. Cena wywoławcza to 150 tysięcy funtów.

Licytacja online, prowadzona przez dom aukcyjny Ted Owen & Co. rozpocznie się 1 kwietnia. Na taśmach zarejestrowano występ zespołu w hamburskim Star-Club. Nagranie zostało wykonanie cztery miesiące przed tym, nim do zespołu dołączył Ringo Starr i dwa miesiące przed wypuszczeniem przez Beatlesów ich pierwszego singla „Love Me Do".

Taśmy te przez wiele lat zmieniały właścicieli. Menedźer Beatlesów Brian Epstein, a także Yoko Ono – żona Johna Lennona podjęli nawet nieudane próby odzyskania nagrań. Ostatecznie trafiły one jednak w ręce Larriego Grossberga, byłego menadżera Andie Warhola i Muhammada Alego.

Nagranie na szpulowych taśmach, przy wykorzystaniu tylko jednego mikrofonu, zawiera 33 utwory Beatlesów. Wszystkie są w wersji zarówno oryginalnej, jak i zremasterowanej. Wykorzystując znajdujące się na taśmach utwory, w 1977 roku wypuszczono na rynek album „Live! at the Star-Club in Hamburg, Germany; 1962". Płyta ukazała się wbrew woli Beatlesów, którzy próbowali zablokować to wydawnictwo.

Podobnymi perełkami kolekcjonerskimi związanymi z zespołem, które osiągnęły ogromne ceny, są na przykład okulary Johna Lennona – wycenione na milion funtów. Znacznie mniej warta jest gitara, na której na zmianę grali John Lennon i George Harrison, choć jej cena – 408 tys. dolarów – czyni ją jedną z najdroższych gitar na świecie. Do tej niebywałej kolekcji memorabiliów z pewnością można dodać jeszcze dwa przedmioty należące do John'a Lennon'a: Rolls Royce'a Phantom V (jego wartość wyceniono na 2,3 mln dol.) i fortepian Steinwaya Johna Lennona (2,1mln dol.).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA