Wniosek o zasiłek macierzyński nawet z dnia na dzień

www.sxc.hu
Czy kobieta prowadząca własną firmę, która nie zadeklaruje w ciągu 14 dni od porodu, że wykorzysta całą pulę zasiłku macierzyńskiego wypłacaną za okres odpowiadający rocznemu urlopowi rodzicielskiemu, będzie mogła wymienić się w opiece z prawem do zasiłku macierzyńskiego z ojcem dziecka, który także prowadzi własną firmę?

- Czy kobieta prowadząca własną firmę, która nie zadeklaruje w ciągu 14 dni od porodu, że wykorzysta całą pulę zasiłku macierzyńskiego wypłacaną za okres odpowiadający rocznemu urlopowi rodzicielskiemu, będzie mogła wymienić się w opiece z prawem do zasiłku macierzyńskiego z ojcem dziecka, który także prowadzi własną firmę?

I tak, i nie. Jeśli wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego nie wpłynie do ZUS zgodnie z zasadami określonymi w trybie art. 1791 k.p. (14 dni po porodzie), zasiłek macierzyński przysługujący za okres odpowiadający okresowi: dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, należy się w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Natomiast zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru. W takim przypadku przepisy nie przewidują możliwości rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy okres albo za czas odpowiadający okr...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL