fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowe ekopaliwo już wkrótce

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Na polskich stacjach pojawi się pierwsze biopaliwo do aut benzynowych. Będzie tańsze nawet o złotówkę od tradycyjnych benzyn. W Niemczech dostępne jest na 500 stacjach
Ministerstwo Gospodarki ogłosiło projekt rozporządzenia regulującego normy nowej ekobenzyny E85. Ma to rozruszać produkcję ekologicznego paliwa do aut benzynowyc . Benzyna ta w 70 – 85 proc. produkowana będzie z etanolu pochodzenia roślinnego, czyli zbóż, trzciny cukrowej i buraków cukrowych.
Obecnie przepisy pozwalają na sprzedaż na stacjach paliwowych w kraju dwóch rodzajów biopaliw: oleju napędowego z dodatkiem 20 proc. biokomponentów i biodiesla w 100 proc. wyprodukowanego z biomasy. Nie ma natomiast ekologicznych paliw dla pojazdów z silnikiem benzynowym. E85 świetnie sprzedaje się już w Niemczech, Czechach czy Szwecji, gdzie jest dostępna na ponad pół tysiąca stacji. By ją wprowadzić w Polsce, trzeba ten zamiar notyfikować Komisji Europejskiej. Resort gospodarki ocenia, że procedura ta zajmie sześć, siedem miesięcy. Nowe paliwo ma więc szansę pojawić się na stacjach (są na to gotowe) przed końcem roku. – Jesteśmy za wprowadzeniem tego paliwa. Uważamy, że powinno być atrakcyjne dla kierowców – ocenia Robert Gmyrek, dyrektor ds. alternatywnych źródeł energii PKN Orlen. Koncern zapowiada, że gdy tylko rozporządzenie dotyczące E85 wejdzie w życie, zacznie jej produkcję.
230 tys. ton - tyle w tym roku zostanie sprzedane bioetanolu. W ub.r. sprzedano 130 tys. ton
Niestety z nowego paliwa będą mogli skorzystać tylko nieliczni kierowcy. W Polsce auta z napędem na bioetanol (tzw. flexi fuel albo biopower) stanowią margines. Nieliczne modele oferują np. Ford, Volvo czy General Motors. – Mamy w naszej ofercie auta Saab i Cadillac, które mogą jeździć na E85. Od 2010 roku będziemy mieli także ople i chevrolety – zapowiada Przemysław Byszewski, rzecznik GM Poland.
Koncerny samochodowe są zainteresowane zwiększeniem sprzedaży aut z napędem na bioetanol – w ten sposób łatwiej bowiem sprostają unijnym normom dotyczącym ograniczania emisji dwutlenku węgla w transporcie. Wprowadzenie normy E85 w Europie to m.in. wynik ich starań.
Obecnie etanol jest dodawany do benzyn tylko w niewielkiej ilości – nieprzekraczającej 5 proc. objętości (na tyle pozwalają unijne normy). Firmy chcą, by polski rząd jak najszybciej zwiększył górną granicę zawartości etanolu do 7 – 10 proc. Taką krajową normę wprowadziła już m.in. Francja.
Wejście na rynek paliwa E85 i zwiększenie norm zawartości w już sprzedawanych powinny się przyczynić do rozwoju krajowej produkcji etanolu. Dotychczas głównym dostawcą tego surowca były krajowe gorzelnie. Nie są jednak konkurencyjne w porównaniu z europejskimi fabrykami etanolu.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: m.kozmana@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA