fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Żyć jak Neandertalczyk. Włoch oferuje kurs przetrwania

AFP
We Włoszech można odbyć "kurs przetrwania Neandertalczyków". 37-letni Guido Camia może uczestników nauczyć, jak rozpalać ogień, jak przetrwać żywiąc się owadami oraz jak zbudować schronienie w lesie.

Guaido Camia to były włoski cukiernik, który porzucił swój zawód i obecnie zarabia na prowadzeniu kursów przetrwania w Alpach. 

Podczas takich kilkudniowych kursów 37-latek jest ubrany w zwierzęcą skórę i m.in. za pomocą włóczni łowi ryby w górskim strumieniu.

W rozmowie z AFP 37-latek powiedział, że prowadzone kursy były nadzorowane przez Międzynarodową Federację Przetrwania. - Neandertalczycy, którzy żyli 400 tys. do 40 tys. lat temu byli bardzo inteligentni. Odkryli ogień, potrafili dostosować się do warunków - mówi Włoch.

- Byli koczownikami, którzy często się przemieszczali. Mieszkali w jaskiniach, ale wiedzieli, jak budować małe schronienia - dodał.

Koszt kursu to od 80 do 100 euro za noc. W kwocie tej uczestnicy otrzymują również zakwaterowanie na terenie biwaku.

- Pokazuje im, jak żyli Neandertalczycy. Co jedli, jak rozpalali ogień, jak używali włóczni. Pokazuję, jak używać podstawowych narzędzi do gotowania - tłumaczy.

Camia tłumaczy, że osoby, które zdecydują się na kurs przetrwania dla początkujących, otrzymają od niego odpowiednie wsparcie, aby sobie poradzić. Osoby bardziej zaawansowane muszą zapewnić sobie pożywienie na kilka dni.

- Dzięki temu rozumieją, jak dużo energii zużywa mózg. Nawet proste obliczenie staje się trudne po trzech dniach bez jedzenia - tłumaczy.

Włoch zapewnia, że nie jest zwolennikiem teorii, że cywilizacja przemysłowa upadnie, jednak jest przekonany, że ludzie powinni mieć umiejętność dostosowania się do zmian klimatu, różnego rodzaju pożywienia i sposobu życia.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA