fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Strajk w Hongkongu. Władze: Ekstremalnie groźna sytuacja

AFP
Szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam oświadczyła, że fala protestów jaka przetacza się przez byłą brytyjską kolonię sprawia, że miasto znajduje się na krawędzi "ekstremalnie groźnej sytuacji" i jest wyzwaniem dla suwerenności Chin nad Hongkongiem.

Duża część Hongkongu została dotknięta skutkami strajku, który doprowadził do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym i kolejowym. Strajk rozpoczął się po tygodniach brutalnie tłumionych protestów.

Hongkong, który powrócił do Chin w 1997 roku, od dziewięciu tygodni jest areną protestów społecznych, które rozpoczęły się w związku z przygotowaniem przez władze ustawy, która pozwalałaby na ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin, gdzie mogliby być oni sądzeni przez podległe Komunistycznej Partii Chin sądy. Ustawę, z której władze się wycofały, uznano za cios w swobody zagwarantowane Hongkongowi przez Pekin.

Hongkong funkcjonuje w Chinach w ramach zasady "jedno państwo, dwa systemy". Mieszkańcy Hongkongu cieszą się większymi swobodami niż mieszkańcy właściwych Chin - m.in. mają dostęp do niezależnego sądownictwa.

W związku z protestami i zapowiedzianym na poniedziałek strajkiem w Hongkongu doszło do poważnych zakłóceń m.in. w ruchu lotniczym. Władze odwołały ponad 200 połączeń lotniczych i zapowiedziały, że możliwe są dalsze zakłócenia w ruchu lotniczym.

Carrie Lam na konferencji prasowej w poniedziałek alarmowała, że protesty "podważają prawo i porządek w Hongkongu".

W poniedziałkowym strajku ma wziąć udział ok. 14 tys. osób - w tym m.in. urzędnicy służby cywilnej.

Uczestnicy protestów domagają się pełnego wycofania się władz z ustawy o ekstradycji, dymisji Carrie Lam i oddalenia zarzutów stawianych osobom biorącym udział w protestach.

BBC przypomina, że sytuację zaognia fakt, iż Chińska Armia Ludowo Wyzwoleńcza w Hongkongu umieściła w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak żołnierze ćwiczą tłumienie protestów społecznych.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA