Mumie na piasku

Ślady nieznanej kultury prekolumbijskiej odkryli na południu Peru polscy naukowcy - pisze Krzysztof Urbański

Aktualizacja: 08.07.2014 10:06 Publikacja: 08.07.2014 10:02

Wełniane nakrycia głowy przetrwały nienaruszone 1500 lat

Wełniane nakrycia głowy przetrwały nienaruszone 1500 lat

Foto: archiwum projektu tambo/UWr

W północnej części pustyni Atakama, w delcie rzeki Tambo uchodzącej do Pacyfiku, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli ponad 150 grobów sprzed 1500 lat. Oprócz polskich archeologów w badaniach wzięli udział naukowcy z Peru i Kolumbii.

Zobacz galerię zdjęć

Badania są częścią dużego projektu realizowanego przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Katolicki Uniwersytet Santa Maria w Arequipie. Zespołem kieruje prof. Józef Szykulski.

Archeologom sprzyjało szczęście, a najbardziej fakt, że zmarłych składano w jamach wykopanych w piaszczystym podłożu i bez widocznych na powierzchni elementów konstrukcji grobowych. Uchroniło to grobowce przed rabusiami.

Fryzury sprzed wieków

:– To rewelacyjne odkrycie: natrafiliśmy na wspaniale zachowane grobowce. Mieliśmy szansę dowiedzieć się nawet, jak uczesani byli zmarli – powiedział „Rz" prof. Szykulski. – Pochówki te należą do nieznanej dotąd kultury. Na razie jej jeszcze nie nazwaliśmy. Oficjalna nazwa pojawi się, kiedy wyniki naszych badań zostaną opublikowane na łamach specjalistycznego magazynu naukowego. Prawdopodobnie kultura ta zyska nazwę od miejsca, gdzie na nią natrafiliśmy, czyli kultura Tambo.

Grobowce powstały między IV a VII w. n.e. Dotychczas archeolodzy wiedzieli jedynie tyle, że nieco później, na przełomie VI i VII w. n.e., obszar ten został zasiedlony przez ludy cywilizacji Tiahuanaco. Bardzo niewiele wiadomo o wcześniejszym osadnictwie na tych ziemiach.

– Ludzie, których pochówki odkryliśmy, pochowani zostali przed pojawieniem się na tych terenach cywilizacji Tiahuanaco – podkreśla prof. Szykulski. – Kultura ta rozwinęła się nad jeziorem Titicaca (położonym na terenie dzisiejszego Peru i Boliwii). Na pustynię Atakama osadnicy Tiahuanaco dotarli w VI wieku i być może zetknęli się z przedstawicielami nowo odkrytej kultury. Niektóre z ciał złożone w grobach były zawinięte w maty, inne spowite były w bawełniane bandaże, a jeszcze inne w sieci służące do łowienia ryb.

Zmarli mieli przytwierdzone przy uszach witki trzcinowe, które wystawały na powierzchnię. Archeolodzy sądzą, że trzcinki miały za zadanie umożliwić żyjącym przekazywanie próśb swoim przodkom.

W czepkach pochowani

Wyposażenie pochówków było bardzo różne, co świadczy o zróżnicowaniu społecznym. Obok grobów pozbawionych jakichkolwiek ozdobnych przedmiotów badacze znaleźli także bardzo bogato wyposażone. W nielicznych archeolodzy znaleźli drewniane maczugi z końcówkami z kamienia lub miedzi. W jednym z grobów znaleziono kołczan z trzciny i strzały z grotami z obsydianu. Pod kołczanem znajdowała się ofiara z młodej lamy.

– Te maczugi i łuki były symbolami władzy. To dowody, że tam pochowano przedstawicieli miejscowych elit – powiedział prof. Szykulski. – Największą naszą radością był fakt, że natrafiliśmy na przedmioty, które archeolodzy bardzo rzadko znajdują w grobowcach w Peru. To właśnie te łuki, kołczany i inne przedmioty bardzo łatwo ulegają zniszczeniu. Wśród nich są grube nakrycia głowy wykonane z wełny, pełniące funkcję czegoś w rodzaju kasków ochronnych. Przetrwały w nienaruszonym stanie 1500 lat. Zawdzięczamy to klimatowi pustyni.

Przybysze znad jeziora

W grobach badacze znaleźli również bogato zdobione narzędzia tkackie i biżuterię – miedziane bransolety, szpile oraz blaszki z tumbagi (stopu złota i miedzi używanego przez złotników kultur prekolumbijskich). Ozdoby te były prawdopodobnie przytwierdzane do odzieży. Archeolodzy wydobyli też paciorki z kamieni półszlachetnych, muszli oraz kości.

Niespodzianką był także szkielet lamy. Dotychczas badacze sądzili, że te zwierzęta pojawiły się na wybrzeżu południowych krańców Peru później – przybyły razem z przedstawicielami cywilizacji Tiahuanaco.

– Prace na tym terenie prowadzimy od 2008 roku – powiedział Szykulski. – To najsłabiej zbadana część Peru, oprócz Amazonii. W delcie rzeki znaleźliśmy również grobowce z późniejszego okresu, VII–X wieku n.e. W tych kamiennych grobach także odkryliśmy ceramiczne naczynia, narzędzia i broń.

To znalezisko naukowcy łączą z cywilizacją, która przybyła znad jeziora Titicaca, choć co do tego jeszcze nie mają pewności. Mają nadzieję, że kolejne wyprawy pozwolą wyjaśnić związek między północą pustyni Atakama z rejonem wokół jeziora Titicaca.

– Mamy szczegółowe plany kolejnych badań. Przede wszystkim będziemy prowadzić prace na tym samym stanowisku archeologicznym. Mamy nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej o nieznanej dotąd kulturze – powiedział prof. Szykulski.

 

 

 

 

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców