Krzysztof Urbański

Krzysztof Urbański

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby termojądrowej, który pracował z Oppenheimerem

„Wiem, jak to zrobić”. „Co zrobić?” - zapytałam. „Superbombę” - odpowiedział. „To zupełnie nowy pomysł. Zmieni bieg historii”. Tak Françoise Ulam zapamiętała rozmowę mężem, Stanisławem Ulamem

Statki wysokiego ryzyka

Katastrofy promów morskich zazwyczaj pociągają za sobą sporą liczbę ofiar śmiertelnych. Wraz z tonącymi promami często giną setki, a nawet tysiące ludzi.

Jak zginął "człowiek lodu" Ötzi?

Mimo że szczątki człowieka, który zginął 5300 lat temu, są najlepiej na świecie zbadaną mumią, naukowcy nie wiedzą co było przyczyną śmierci. 26 lat temu dwoje niemieckich turystów na wysokości 3210 m n.p.m. znalazło Ötziego.

Kosmiczne wyścigi

Nie tylko pionierski lot Gagarina, ale także wcześniejszy start pierwszego sputnika i późniejsze lądowanie ludzi na Księżycu oraz inne sukcesy pierwszej dekady podboju kosmosu zawdzięczamy rywalizacji militarnej między USA a ZSRR.

Epidemia pluskiew

Ze „spisku kelnerów" wnioski wyciągnąć powinni nie tylko naiwni bohaterowie nagrań i nieudolne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, ale także my wszyscy. Do podsłuchu można wykorzystać zwykły smartfon. Rynek roi się od gadżetów.

Ludzki mózg z laboratorium

Niezwykły eksperyment z komórkami macierzystymi pozwolił zbadać przyczyny autyzmu.

Samochody drukowane na miarę

W przyszłym roku na ulice amerykańskich miast wyjadą pojazdy zaprojektowane przez swoich użytkowników.

Słoneczny samolot uziemiony

Solar Impulse 2, samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną, musiał przerwać podróż dookoła świata.

Sonda New Horizons nadała sygnał po przelocie obok Plutona

New Horizons potwierdziła udany przelot w pobliżu planety karłowatej. Sonda „zadzwoniła do domu” zgodnie z planem tuż przed godziną 3 w nocy czasu polskiego.

Podbity Układ Słoneczny

Sonda New Horizons dotarła do ostatniego dużego obiektu systemu planetarnego. To osiągnięcie na miarę odkrycia Nowego Świata