O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości wymyśliło nową drogę do zawodu sędziowskiego i prokuratora, pisaliśmy kilka dni temu. Po ogólnych założeniach przyszedł czas na szczegóły.

[b]Ministerstwo chce wprowadzić dwuetapowe szkolenie zawodowe w Krajowym Centrum Kadr Wymiaru Sprawiedliwości i Prokuratury.[/b] Pierwszy to aplikacja ogólna, prowadzona na potrzeby korpusu sędziowskiego, prokuratorskiego oraz referendarzy i asystentów w sądach i prokuraturach. Drugi etap to aplikacja sądowa i prokuratorska. Pierwsza, jak chce MS, trwałaby cztery lata, z czego 30 miesięcy aplikanci odbywaliby zajęcia seminaryjne w Krajowym Centrum. Zajęcia prowadzone byłyby w formie warsztatów, symulacji rozpraw, przeprowadzania czynności procesowych, opracowywania decyzji itd. Kandydaci do zawodu sędziego mieliby się uczyć na konkretnych przykładach. Następnie przez 18 miesięcy odbywaliby staże na stanowiskach: asystenta sędziego i referendarza. Po zakończeniu takiego szkolenia aplikant zdawałby egzamin sędziowski. Na koniec aplikant dostawałby dyplom ukończenia aplikacji sądowej, który byłby przepustką do ubiegania się w konkursie o stanowisko sędziego. Tak ma wyglądać w przyszłości droga do zawodu sędziego.

Aplikacja prokuratorska trwałaby 30 miesięcy i kończyła się egzaminem. Ukończenie aplikacji oraz zdanie takiego egzaminu ma być warunkiem mianowania na stanowisko asesora sędziowskiego.

Asystenci sędziego i referendarze sądowi, a także asystenci prokuratorscy z trzyletnim stażem na tym stanowisku mogliby przystąpić do egzaminu odpowiednio sędziowskiego lub prokuratorskiego, a po jego zdaniu ubiegać się w konkursie o wymarzone stanowisko.