Najpierw do szkoły, potem do sądu

Będzie utworzona Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury. Jej zadanie to prowadzenie aplikacji: ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej

Publikacja: 06.08.2008 08:38

Takie są konsekwencje przyjętego wczoraj przez rząd projektu ustawy powołującego tę szkołę.

Zakłada on wprowadzenie nowego modelu aplikacji. Trwająca 12 miesięcy aplikacja ogólna ma przygotować do zajmowania stanowisk referendarza sądowego oraz asystenta sędziego lub prokuratora. Będzie to także pierwszy krok do podjęcia aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej.

Aplikacja sędziowska ma trwać cztery i pół roku, z czego dwa i pół roku to zajęcia w szkole i praktyki. Po ich zakończeniu aplikant będzie zdawał egzamin sędziowski. Przez pozostały okres odbędzie staż na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego. Aplikacja prokuratorska ma trwać 30 miesięcy.

Zadaniem szkoły będzie także szkolenie i doskonalenie zawodowe sędziów, prokuratorów, asesorów prokuratury, referendarzy sądowych, asystentów sędziów oraz prokuratorów, zawodowych kuratorów sądowych oraz pracowników sądów i prokuratur.

Na czele szkoły staną dyrektor i rada programowa składająca się z 12 członków. Wskażą ich: minister sprawiedliwości, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada Prokuratorów, pierwszy prezes SN, prezes NSA oraz środowiska uniwersyteckie. Do zadań rady będzie należało m.in. uchwalanie programów aplikacji oraz ustalenie zasad rekrutacji na szkolenia. Projekt zakłada zastąpienie asesury okresem stażu na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego.

Po zmianie o stanowisko sędziego będą mogli się ubiegać praktykujący adwokaci, radcy prawni, notariusze i prokuratorzy, a także osoby, które ukończą aplikację sędziowską lub pracują w charakterze asesora prokuratorskiego przez co najmniej trzy lata. Możliwość taką będą miały także osoby, które ukończą aplikację ogólną i przepracują na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego przez – odpowiednio – pięć i sześć lat.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem