Egzamin dla aplikantów adwokackich był zbyt trudny

Gdańska Okręgowa Rada Adwokacka unieważniła poprawkowe kolokwium z prawa karnego. Nie zdało go bowiem zbyt wiele osób

Aktualizacja: 29.11.2012 08:45 Publikacja: 29.11.2012 08:14

Gdańska Okręgowa Rada Adwokacka unieważniła poprawkowe kolokwium z prawa karnego

Gdańska Okręgowa Rada Adwokacka unieważniła poprawkowe kolokwium z prawa karnego

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Tylko sześciu z 58 aplikantów zdających w gdańskiej izbie  adwokackiej poradziło sobie z  poprawkowym egzaminem z prawa karnego.

Był to test wielokrotnego wyboru. Dotyczył zarówno materialnego prawa karnego, jak i jego procedury. Został przeprowadzony tydzień temu.

Egzamin zdawali uczestnicy pierwszego roku aplikacji adwokackiej, który w izbie gdańskiej liczy ok. 120 osób. Gdyby więc wynik poprawki z prawa karnego pozostał ważny, szkolenie na drugim roku rozpoczęłaby tylko połowa aplikantów.

Okręgowa Rada Adwokacka podjęła jednak w tym tygodniu decyzję o unieważnieniu negatywnych wyników tego egzaminu. Aplikanci, którzy nie zdali, będą mogli jeszcze raz podejść do poprawki  10 grudnia.

– Podjęliśmy taką decyzję, nie czekając na formalne wystąpienie aplikantów – mówi „Rz" adwokat Jerzy Glanc, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. – Zaniepokoiły nas bowiem wyniki tego egzaminu. Zwróciliśmy uwagę  zwłaszcza na to, że negatywny wynik otrzymały także osoby, które na zajęciach wykazywały się wiedzą z prawa karnego – wyjaśnia dziekan Glanc.

Do rady docierały sygnały od samych aplikantów. Zdaniem dziekana Glanca głównym problemem tego egzaminu było to, że zdający mieli za mało czasu na rozwiązanie testu o takim poziomie trudności.

Zdający mieli za mało czasu na rozwiązanie testu o takim poziomie trudności

– Egzamin składał się z dwóch części – jednej dotyczącej prawa karnego materialnego, a drugiej  procesowego – mówi dziekan Glanc. – Wyniki z tej drugiej części były wyraźnie gorsze, co wskazuje,  że aplikanci odpowiadali na pytania pod presją czasu i mieli go za mało, żeby się zastanowić nad prawidłowymi odpowiedziami – dodaje dziekan gdańskiej ORA.

Na zbytnią trudność egzaminy zwracają uwagę także sami aplikanci w rozmowie z „Rz".

– Egzamin był o wiele trudniejszy niż zeszłoroczne kolokwium poprawkowe – podkreśla jeden z gdańskich aplikantów. Zwraca też uwagę, że tak złe wyniki zostały odebrane przez aplikantów jako chęć odsiania sporej grupy kandydatów na adwokatów i utrudnienia im drogi do zawodu.

Zgodnie z regulaminem aplikacji adwokackiej  osoba, która nie zaliczy kolokwium, może zwrócić się do okręgowej rady adwokackiej z wnioskiem o zgodę na powtarzanie roku. Rada może jednak podjąć taką decyzję w stosunku do określonego aplikanta tylko raz.

Adwokat Małgorzata Gruszecka, członek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, która w NRA odpowiada m.in. za sprawy związane z aplikacją, podkreśla, jak ważne jest, że sama rada unieważniła wyniki kolokwium.

– Aplikacja adwokacka różni się od wielu innych właśnie m.in. tym, że aplikanci są traktowani przez nas jak młodsi koledzy, przyszli partnerzy, i tworzą wraz z adwokatami adwokaturę. Dlatego nie jest celem osób odpowiadających za szkolenie eliminacja jakiejś grupy aplikantów – przekonuje mecenas Gruszecka.

Jej zdaniem decyzja gdańskiej rady świadczy właśnie o elastyczności i wrażliwości adwokatów, którzy zajmują się szkoleniem młodszych kolegów.

Tylko sześciu z 58 aplikantów zdających w gdańskiej izbie  adwokackiej poradziło sobie z  poprawkowym egzaminem z prawa karnego.

Był to test wielokrotnego wyboru. Dotyczył zarówno materialnego prawa karnego, jak i jego procedury. Został przeprowadzony tydzień temu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem