- Postępowania egzekucyjne, w których brak numeru PESEL w tytule wykonawczym doprowadziły do dokonania zajęcia kwoty zobowiązania na koncie niewłaściwej osoby, wyraźnie potwierdzają konieczność wprowadzenia, wielokrotnie postulowanych przez środowisko komorników, zmian w przepisach, obligujących sądy do umieszczania w tytule wykonawczym numeru PESEL - uważa Krajowa Rada Komornicza.
Jej zdaniem, zmiany te uprościłyby proces egzekucji należności i skróciły czas trwania postępowań egzekucyjnych, a przede wszystkim, pozwoliłyby uniknąć w przyszłości sytuacji, w której m.in. znalazła się jedna z mieszkanek Sochaczewa.
Przypomnijmy, iż problem identyfikacji dłużnika został nagłośniony w kwietniu, kiedy to Danuta Bińkowska dowiedziała się w swym banku, że komornik ściągnął jej wszystkie oszczędności, łącznie z emeryturą. Ryszard M. wyegzekwował pieniądze od kobiety noszącej takie samo imię i nazwisko i mieszkającej w tym samym mieście, ale na innej ulicy niż osoba, która zaciągnęła dług.
- Należy pamiętać, że ustawowym obowiązkiem komornika jest precyzyjne wykonanie wniosku wierzyciela - przypomina rada. - Wszelkie dane dotyczące dłużnika są wskazywane we wniosku przez wierzyciela, a komornik porównuje jedynie imię i nazwisko dłużnika lub nazwę firmy z treścią tytułu wykonawczego. Komornik nie przeprowadza innego rodzaju weryfikacji, gdyż na gruncie obowiązujących przepisów, jest ona niemożliwa - dodaje.
Dlatego też Krajowa Rada Komornicza z satysfakcją przyjmuje doniesienia, że w postanowieniach niektórych sądów, w sentencji, po nazwisku dłużnika, w nawiasie, pojawia się PESEL oraz informacje o przygotowaniu przez posłów projektów rozwiązań legislacyjnych, które pozwolą wyeliminować nieprawidłowości w postępowaniu egzekucyjnym.